PHP a MySQL rozdíl?

PHP a MySQL....jaký je mezi nimi rozdíl? na co se používá první...a na co druhý? Popřípadě nevíte někdo jak vytvořit fotogalerii, kdy by uživatel mohl posílat onu fotografii a po schválení by se uložila na stránku...?
Budu stručný, věcný, přesný:

Lekce první, Základní pojmy. (Předpokládaná délka trvání - 2 dny)
PHP je programovací jazyk
MySQL je databázový stroj

Lekce druhá, Rozdíl. (PDT - 5 let)
V PHP si můžeš naprogramovat stránky, které využijí data z MySQL.

Lekce třetí, Fotogalerie. (PDT - těžko říct)
Můžeš si nějakou stáhnout, třeba Coppermine (aneb proč dělat už udělané).
ad lekce třetí:
fotogalerie nenji zas tak těžká věc... je postavená ne 10 základních příkazech.
Pokud člověk ví oč běží je schopný takovou lepší galerii postavit (naprogramovat v PHP a MySQL) do několika dnů ... :-) doporučuji si přečíst nějaké základy o PHP...

http://www.pcsvet.cz/art/article.php?id=1958
http://www.php-o-php.jicinet.cz/cojephp.php
...
mohl bych pokračovat, ale myslím, že to není nutné ... stačí zadat do jakéhokoliv vyhledávače "Co je to PHP a MySQL"..
>je schopný takovou lepší galerii postavit (naprogramovat v PHP a MySQL) do několika dnů
ja bych rekl do nekolika desitek minut i s odladenim.
Hmm ... koukám že jsi profík ... ale já nemám na programování čas a tak ... (nejvíc makám tak 45min denně) já totiž nemůžu vysedávat pořád u nettu a u PC ..
klídek, nenji fotogalerie jako fotogalerie. když chceš mít fotky (i každou zvlášť) s popiskama z databáze, tak to práce na několik desítek minut nenji. záleží taky na tom, jestli chceš jenom vypsat obrázky a nebo i velikost, rozměry, atd. atd. atd. moje fotogalerie (náhled) má 80 řádků a to sou jenom náhledy plus nadpis s databáze (plus výpis do tabulky po třech na řádek)...
takže nechte toho, pač každej si můžete představovat úplně něco jinýho.
Marcus: tak se hned nerozciluj. Samozrejme taky zalezi na tom, jestli uz mas dopredu promyslenej navrh, jestli jsi neco podobnyho delal v minulosti, jak moc si pamatujes syntaxe prikazu a nemusis porad hledat v referenci, jestli muzes sahnout po starsich skriptech atd. Muj nahled fotogalerie (myslim obycejny index fotek, jinak vse je include do stranky) ma 25, zobrazeni fotky sevsimvsudy asi 50, ale dvacet brzo seskrtam s nejakou tou optimalizaci, list seznamu galerii taky 50 a na 15 je gd-resize generator-skript.upload mi vysel dohromady jeden na 120 (form), druhy na 90 (ftp). Jeste tam jsou rezervy, ale jinak vicemene splnuje vetsinu mych pozadavku.
Ted me tak napadlo: co takhle udelat nejakej mensi projekt fotogalerie, neco, co by se dalo bez problemu rozbehat na freehostingu, nebylo tak rozsahly (hlavne nastaveni), a pritom aby to bylo srozumitelny a ohebny, dalo se jednoduse zakomponovat do webu?Mam namysli udelat navrh, web a podle navrhu skripty a treba i skiny...Sel by do toho nekdo?
Skinování by ale muselo být opravdu jednoduše řešené, v ideálním případě by i mělo být možné dodat k tomu nějaký ukázkový skript, jak si udělat stránky JENOM ze skinů :)

Záleží opravdu na tom, co je po takové fotogalerii třeba, pojďme to shrnout:

1) administrace - zcela určitě nějaké kategorie, případně podkategorie, mazání, přidávání, přesun, automatické náhledy, možnost
2) víceuživatelský režim
3) komentáře, hodnocení k fotografiím
4) možnost nastavit počet náhledů fotek na stránce
5) jednoduchost, přehlednost, upravovatelnost

Když to podtrhnu a sečtu, vypadá to na dobré tři čtyři (možná i šest) dny práce hrubého času při mém studijním vytížení.

O něco se pokusit můžu, ale já nejsem troškař... já bych k tomu nejradši udělal i redakční systém, fórum a bazén s vířivkou.
(do textu se vpletlo slovo možnost, škrtněte si jej, nejsem země neomezených možností)
Hele já jsem teď něco takového zbastlil, ale myslím, že se vám to nebude líbit. Třeba vůbec nepoužívám takovéty věci OOP. Jestli to chcete vidět, nebo zhodnotit, případně vylepšit tak mi raději napište na mejl a já vám to pošlu, páč to ještě není hotové a nechci aby mi tam lidi brouzdali a vkládali když se v tom zrovna hrabu. Bastlil jsem to několik měsíců, ale já sem strašný louda.
2 donny:
já se nerozčiluju, já vás uklidňuju ;-)

nevim jak by sis to představoval, ale nezní to špatně =D záleží jestli by tam třeba byli jen skripty na stažení nebo za podmínky reklamy... nebo jak to vyřešit =/
Marcus: proste neco na zpusob open-source projektu se svoji dokumentaci, postupne na tom pracovat. Myslim, ze je to i moznost, jak se naucit neco noveho. mam v planu zaregistrovat jednu domenu na WZ, ale jeste mi neprisel potvrzujici mail, tak potom dam vedet. nainstaluju tam phpbb a muzem se domlouvat tam.
Tak lidi, jestli mate nekdo zajem podilet se na te fotogalerii, tak adresa je

http://galerie.webzdarma.cz/

Je tam nainstalovane Phorum 5, snad budou registrace atd. bez problemu.

Timto dekuji Mirovi za rychle vyrizeni uvolneni atraktivni domeny, ktera porusovala podminky ;)