Kodování utf 8, a druhý problém - upload souboru

Dobrý den,

trápí mě dva problémy.

1) v sql nemohu nastavit jiné než kódování cs-utf-8 - proč? Moje stránky používají standartně cs-win1250 - nikdy jsem s tím neměl problém až teď - když se kouknete na výpis z databáze.. jsou znaky pěkně mimo.. http://czfighters.wz.cz/index.php?page=war_skill


2) druhý problém se týká uploadu obrázků na server. Na svých stránkách dovoluji registrovaným uživatelům nahrávat 200kb obrázky - v jpg formátu. K tomu používám standartně něco takového:

if (!copy($userfile, $cil_soubor)):
$chyba_text = "Problém: nepodařilo se nahrát soubor do adresáře !";
tabulka($chyba_text);
exit;
else:
.................... atd.

Před tím samozřejmě je ještě kontrola.. velikosti souboru, přípony a já nevím čeho všeho ještě.

Problém je- že to funguje.. mě , několika známým, ale nefunguje to kamarádům ze slovenské republiky. Což mi přijde divný.. Zkoušel jsem to funguje mi to v IE, v Mozzile, Opeře.. pohoda. U slovenských přátel nic - jen jim to píše chybu:

Warning: copy(): Unable to access web/galerie/Doomangel Lillith/Eyvindr_1132251740.JPG in /3w/wz.cz/c/czfighters/web/clen_admin/upload_scr_galery - .php - on line 99

Warning: copy(web/galerie/Doomangel Lillith/Eyvindr_1132251740.JPG): failed to open stream: No such file or directory in /3w/wz.cz/c/czfighters/web/clen_admin/upload_scr_galery - .php - on line 99

Normálně bych hledal chybu u sebe.. ale včera jsem to znovu zkoušel.. a já si obrázek nahraju .. naprosto bez problémů.
Poradíte? díky
Při každém připojení k Mysql pošli dotaz MySQL_Query("SET CHARACTER SET cp1250");