Kódování

Zdravím,
mám následující problém:
Ukládám do db MySql české řetězce (do sloupce typu TEXT). Pokud řetězec vypíšu pomocí SELECT, zobrazí se vše v browseru OK. Problém je, když chci porvnávat řetězec, někdy to zkrátka nefunguje. Předpokládám, že mám špatně nastaveno kódování. "Kde" je všude potřeba ho nastavit a "jak"? S přihlédnutím na to, že web by v budoucnu měl být ve více jazycích.
S tím také souvisí otázka, v jakém kódováni mám psát zdrojáky. Předpokládám, že v UTF-8, ale MS VS mi nabízí více možností - nevím tedy kterou (with/withount signature)

Dále používám Apache a PHP.
Zdejsi MySQL je AFAIK nastaveno na iso-8859-2. V tomto kodovani by porovnavani, razeni, atp. nemelo delat problemy.
Díky,
já to ale potřebuji vědět obecně, ne jen pro wz.
Obecne to plati pokazde jinak. Zalezi na nastevi serveru.
Jak by to tedy bylo v případě, že zmiňované nastavení potřebuji mít na localhostu. Dejme tomu, že server na který to budu ukládat mám možnost nastavit.
Mas-li vliv na oba servery, tak je to jedno ne?
Ano v podstatě to je jedno, ale otázka je:
"Předpokládám, že mám špatně nastaveno kódování. "Kde" je všude potřeba ho nastavit a "jak"?"
Vsude stejne :-)
V MySQL je to vec konfiguracniho souboru, AFAIK. Vic manual. PHPku je to jedno. Apachi taky, staci vypnout volbu pridavani http hlavicky s kodovanim.
<HTML>Pokud scripty predavaji data s kodovanim napr. iso-xxx123 ktere ukladas do DB a pak opet porovnavas s retezci iso-xxx123 nemel by byt problem...
V jakem kodovani DB uklada nezalezi, muze to byt treba cinsky, dulezite je, co z ni dostavas ven</HTML>