pridani dlouheho textu do mysql databaze

CHtel jsem vytvorit jednoduche pridavani claku na stranky a tak jsem se to rozhodl realizovat pres mysql databazi

Tabulka ma 4 sloupce:
id--smallint(3)
date-date
jmeno-varchar(15)
nazev-varchar(30)
text-text

pro pridani jsem vytvoril formular,kde se zada nazev a text--jmeno je prihlasovaci jmeno a cas se ulozi NOW().

vypis pridej.php
==============

$dotaz="INSERT INTO clanky (`date', `jmeno`, 'nazev',`text`) VALUES (NOW(), '$jmeno' ,'$nazev', '$text' )";
mysql_select_db(DATABAZE);
$vysledek=mysql_query($dotaz) or die((mysql_error()));
mysql_close();

chybova hlaska
============

You have an error in your SQL syntax. Check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'jmeno`, 'nazev',`text`) VALUES (NOW(), nick' ,'clanek', 'ne
Příjdou mi trochu zvláštní ty různý apostrofy (normální a obrácený) u názvů sloupců.
>> $dotaz="INSERT INTO clanky (`date', `jmeno`, 'nazev',`text`) VAL... ... ...

To je pěknej zmatek...
apostrofy oznacuji vzdy retezec, ale u upresneni tabulky do ktery chces vkladat musi byt jen nazvy sloupcu. A ty muzou byt bud nijak neuzavreny, nebo uzavreny v obracenych apostrofech.
Takze apostrofy jsem srovnal ale stejne:
=============================
You have an error in your SQL syntax. Check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near ''jmeno', 'nazev','text') VALUES ('dr-sliz' ,'clanek', 'ahoj' )'
Tak přejmenoval jsem sloupce v tabulce a funguje to. MySql fakt asi nechapu--->je to vubec logický? :-)
Ještě jednou si přečti odpověď od funouse.