Zabránění opakovaného hlasování v anketě

Teoretická otázka, jen by mě tak zajímalo jak byste co nejlépe zabránili ve vlastní vytvořené anketě (PHP) tomu, aby mohl jeden člověk hlasovat vícekrát.
Ukládat do DB jeho IP adresu a datum s časem. Pomocí té potom testovat, jestli už hlasoval.
Použití cookies je nedostatečné, to je jasné.

Jenže i u použití IP (jak radil Radek) jsou problémy.
1. Některým lidem se IP mění (např. dial-up), je přidělovaná dynamicky, takový člověk pak může hlasovat téměř při každém novém připojení k internetu
2. Někteří lidé mají stejnou IP - např. v podniku nebo třeba ve škole mají všichni (nebo část) nastaveno připojení pomocí stejného proxy serveru. V takovém případě bude hlasovat jeden a ostatní už nebudou moct.
3. Kdyby někdo opravdu chtěl hlasovat vícekrát, není problém využít některého z volně dostupných proxy serverů a IP si libovolně měnit (lépeřečeno maskovat).

Ale nic lepšího asi vymyslet nejde, že? (Kromě kombinace IP a cookies)
Zavést pro hlasování registraci ověřovanou přes mail :)
Když už sme u toho, tak třeba zpoplatnění hlasů by taky pomohlo :)
Tak to bych teda rád viděl ty lidi, kteří místo jednoho kliknutí budou vyplňovat registrační formulář ;-)
navic, IP se u nekterych posktovatelu meni podle zatizeni linky takze IP neni reseni
zkus nak zistit ten zdrojak od blueboard.cz proste si vyvor nakou anketu a podivej se na kod, u nich to funguje celkem brutalitne spolehlive
Ak sa nemýlim, dá sa nejako zistiť (JAVA) rozlíšenie monitora, operačný systén, meno PC a pod údaje. Zistil by som ich najviac, uložil do databáze a potom len porovnával. Aj keby bola rovnaká IP adresa nemuselo by sedeť rozlíšenie, operačný systém, meno PC a pod.
------- Je to len návrh.
já používám teda jenom cookies a je mi docela jedno, jestli jeden člověk bude hlasovat víckrát. mně by docela vadilo někde bezcílně půlhodiny klikat na jeden odkaz.
2 skaff:
Blueboardie ankety fungujú na kombinácii cookies a ip
(sám som už v ich anketách hlasoval mnohonásobne)
kdyz se nekdo pripojuje pres dial-up, tak se za vecer nepripojuje 10x!
ja nekdy jo. zrusili mi chello nemam jinou moznost :(((
To zjišťování doplňkových údajů vypadá slibně, to si člověk moc často nemění. Bohužel to těžko zabrání vícenás. hlas., jde hlavně o to že to umožní hlasovat různáým PC z jedné IP.
vetsina uzivatelu chodi na net s IE, 1024x768, a windowskama.

--> tohle podle me taky moc nepomuze!
To není pravda, když si vezmeš kolik možných kombinací je. A navíc dneska už se hodně používají vyšší rozlišení a hlavně alternativní prohlížeče (Firefox, Opera...)
Ale stejně je to nanic. Jenom by to trochu snížilo šanci na podvádění.

Mimochodem - aby to šlo uložit do databáze, musely by se ty údaje zjistit v PHP a jde to tam nějak? (na wz)
Tak tam napiš "nepodvádějte".
Hmm, to asi nepomůže, co?
Je jasné, že normální uživatel nemá potřebu podvádět a ty kontroly slouží jen k tomu, aby nemohl hlasovat vícekrát OMYLEM (případně já jsem to jednou udělal tak, že když hlasoval znovu, tak se jeho hlas změnil, každý má přece právo změnit názor).
Ale pak si ankety všimne nějaký škodič, kterého baví tu anketu rozhodit a dá 100 hlasů te nejméně pravděpodobné (nebo té nejhorší) variantě.
I ti škodiči jsou dvou skupin - jedni, kteří to zkusí jen jednoduše a pokud to nejde (ochrana tam nějaká je a je trochu lepší než ubohá), tak na to kašlou. No a ti druzí si nedají pokoj dokud se jim to nepodaří.....
Cesta vždy je. Kdo tady neumí vymazat cookies? Návod na změnu adresy je jednoduchý, odpojit a připojit se k dial-up. (dial-fu. ck)
mne to hovor
?:-)
hmmm, kdyby to ale nebylo treba hlasovani na moznost dve

http://neco.cz/anketa.php?moznost=2

nastavi v opere opakovani po vterine...
nechcete sem nekdo napsat ten kod?
na ip i cookie?