JAK UDELAT KOMENTAR?

chtel sem se zeptet, na adrese
http://www.ripclan.kabel1.cz/index.php?page=matches
v hlavnim ramci v pravo jsou komentare, a jejich pocet.... kdyz se na to klikne, otevre se v hlavnim ramci okno, kde muzete napsat vlastni komentar.... chtel sem se zeptat jak to vytvorit i s tim pocitadlem. jsem uplny zacatecnik, jestli nekdo budete mit chvilku muzete to pls rozepsat? diky za ochotu...
Jo hochu, když vůbec neumíš PHP, je lepší si někde koupit knihu a začít pěkně od začátku.
Já ti to rozepíšu, máš tak 43200 minut čas?
n.j. to si treba najprv nastudovat ako funguje posielanie udajov cez metodu GET,pomocou ktorych si php script, v tomto pripade na hlavnej stranke, prevezme atributy a zobrazi detaili napr. komentare k jednotlivym polozkam...:) To vsak bez pokrocilej znalosti PHP asi nepojde,takze ako napisal Peter knizka a od zaciatku...,alebo aspon nejaky dobry Help ako som sa to ucil ja.(a furt sa este co mam).....
Ja bych to teda zvládl, ale o nějakých pokročilých znalostech bych u sebe nehovořil. Tuhle jsem narazil na dba_* fce, jestli jsem to dobře pochopil, tak dovolují vytvořit něco na styl jednoduchých db tabulek v adresářích. Možná se na to doma podívám. Na takové jednoduché věci typu blog by to mohlo být dobré, neomezovalo by to nějakých 6000 dotazů za hodinu (v případě nějakého chatu by to fakt mohlo být omezení) a údajně to chodí na wz....
pokrocili neznamena byt profesionalny, ale rozhodne ani nie zaciatocnik :)).A uz rozhodne by som sa do toho nepustal ako "uplny zaciatocnik"bez adekvatnych znalosti. V kazdom pripade sa to da nastudovat.Inak co sa tyka tych dotazov na MySQL skusal som jeden chat na tomto webe a tiez sa to obmedzenie (6000 dotazov) na nom prejavilo.Co je vsak zaujimave po 10 minutach to znovu zacalo bezat.
Nedá mi to a tak dobře tedy, zkusíme to:

1) Tenhle SQL dotaz zkopíruj a vlož do SQL okna v phpMyAdminu:

create table komentare(
id int(5) not null auto_increment,
prispevek int(5),
nick varchar(30),
email varchar(30),
komentar text,
datum varchar(10),
primary key(id));


2) Pod každým příspěvkem si vložíš formulář, který bude odkazovat (action) na tu samou stránku:

<form action="<? echo $_SERVER['PHP_SELF']; ?>" method="post">
<input type="hidden" name="odeslano" value="ok" />
Nick: <input type="text" name="nick" /><br />
Email: <input type="text" name="email" /><br />
Komentář: <textarea name="komentar" rows="5" cols="40"></textarea><br />
<input type="submit" value="Odeslat" />
</form>


3) Úplně nahoru, do toho samého souboru, dáš tento skript:

<?
mysql_connect("mysql.wz.cz","login","heslo"); //připojení k databázi
mysql_select_db("database"); //název DB stejně jako tvůj login

$prispevek = 1; //číslo příspěvku (tvého článku) - u každého článku bude jedinečné, takže další článek 2, 3, 4, ... atd.
$datum = date("d."."m."."Y"); //proměnná aktuálního datumu

if($odeslano == "ok"): // pokud se stisklo odesíl. tlačítko formuláře
if($_POST["nick"] != "" and $_POST["komentar"] != ""): // položky "nick" a "komentář" budou povinné
$ins = mysql_query("insert into komentare values ('','$prispevek','".$_POST["nick"]."','".$_POST["email"]."','".$_POST["komentar"]."','$datum')");
// vložíme vše do databáze
if($ins){echo "Komentář byl přidán!";}
endif;
endif;
?>

4) Nad formulář v každém souboru dáš toto:

<?
echo "<hr />";
$result = mysql_query("select * from komentare where prispevek = '$prispevek' order by id asc");
// vybereme vše z DB, co se týká tohoto příspěvku
while($r = mysql_fetch_array($result))://cyklem while vypíšeme jednotlivé komentáře
echo "Nick: ".$r["nick"]."<br />";
echo "Email: <a href=\"mailto:".$r["email"]."\">".$r["email"]."</a><br />";
echo "Komentar: ".$r["komentar"]."<br />";
echo "Přidáno: ".$r["datum"]."<br />";
echo "<hr />";
endwhile;
?>

________
Všechny soubory musí mít příponu ".php", aby to fungovalo
Místo proměnný "$prispevek = 1;" můžeš dát název daného souboru bez přípony, např. $prispevek = "prase";
Pokud ale tak učiníš, je nutný, aby si v SQL dotazu než ho vložíš do DB pozměnil toto:

... ... ...
prispevek varchar(50),
... ... ...

Doufám, že to mám tak nějak správně, když tak mě, prosím, někdo opravte!

Petr