znemozneni duplikace

Nevíte prosim, jak zabranit tomu, aby se pri ukladani udaju z formulare a naslednem zobrazeni na stranku po refreshnuti(F5) dany udaj nezduplikoval? Po refreshnuti si to totiz znovu natahne udaje z formulare ($_POST[xxx]) a jede(resp. uklada) vse znovu.

diky za rady
nastav formular aby sa odosielal do suboru napr. post.php a v nom ho spracuj. potom cez header to presmeruj na stav.php s premenou napr. ?ok=1 a ten vypise "vsetko ok"
Diky moc....
Objevil jsem jeden problem, a to ten, ze kdyz odkazu na stranku, ktera zpracovava data po splneni urcitych podminek, nemohu pri jejich poruseni (tech podminek) vypsat echo s chybou, protoze nemohu predat promennou s chybou ze spracovavajiciho souboru do zakladniho souboru s vypisem dat. zaznamu. Pokousim se o to tak, ze:

Header ("Location: index2.php?page=inzerce&chyba=$chyba");

bohuzel se mi ta hodnota promenne v hlavicce na vysledne strance nezobrazi.... pomozte prosim....
jak vypada ta $chyba ? zkus ji dat do URLEncode () .. kdyz ani to nepomuze zkus si vypsat pole $_GET pomoci print_r () .. tam uvidis pod cim se skryva a jakou hodnotu ma
<HTML>ja to delam zpusobem presmerovani na sebe samou cili na ten samy kde mam formular a kde se data zpracovaji</HTML>
Ale když chceš zabránit duplikaci, tak načteš ten formulář, a pak ho automatocky načteš znova?