vkládání zdrojového textu

Jsem naprostý laik, co se týče PHP a zatím jsem psal jen v HTML kódu. Chci do několika stránek vložit část naprosto totožného zdrojového textu a bylo mi řečeno, že přes PHP to jde. JAK?
Prý musím změnit jména souborů z *.html na *.php a pomocí -nějakého- příkazu vložit část zdrojového textu ze souboru (např) text.txt.
include "text.php";
Nefunguje. Považuje to za normální text a pouze to vypíše na obrazovku :-(
<?php
require "nazevsouboru";
?>
soubor kde máš
<?php
require"nazevsouboru";
?>
nebo
<?php
include"nazevsouboru";
?>
!musí! mít příponu php (např. index.php)
dejme tomu ze budes mit treba seznam kontaktu / emailu

<a href="tvujemail@neco.cz">admin</a> <br>
dalsi email <br>
dalsi
.
.

a tehle X emailu budes chtit vkladat vzdy na nejakou stranku. tak si tohle vlozis treba do textaku ktery prejmenujes na neco.php (treba emaily.php)
a pote kdyz to budes chtit vlozit nekam do nejake stranky ktera ovsem musi mit taky koncovku *php tak to vlozis timto prikazem

<?php include ("emaily.php"); ?> a na te strance by se pote misto tohoto zapisu mel zobrazit obsah souboru emaily.php


snad jsem to napsal jasne a neprilis zmatene :)

kdyby neco tak napis na #176 031 471 (ICQ)
ovsem podotykam ze si emaily.php nemuzes prohlizet bezne jako jsi to driv delal u *.html souboru ...

a) bud si ze sveho pc udelas server a potom ti pojede (stahni si nekde PHP TRIAD )


b) nebo to rovnou hazej na web WZ ... tedy na tvuj a tam se to bude korektne zobrazovat ... pr. www.neco.wz.cz/stranka.php

a tato se ti normalne zobrazi ...


uf ;)
22kozoroh_work: netušil jsem, že includovat lze jen php soubory ;) Soubor, ve kterém je

<?
include("nejaky_jiny_soubor");
?>

musí mít příponu php. nejaky_jiny_soubor však již nemusí ;)
no jasne :) , to je uz jen sila zvyku ze includuju vetsinou skripty atd ... a tudiz jsem zvyklej v 99% includovat *php :)

// sem ani nezkousel jeste ale jde treba includovat obrazek?

cili index.php a v nem bude
<?php inlude (" Image/obrazek.gif"); ?>

?

// Nipal ocen snahu za laickej vyklad :)
AFAIK, tak jde includovat téměř všechno
no jde to ..ted sem to zkousel ale nezobrazi to obrazek ale jeho ... "textovou-programovou" cast ... fuj :)

tak co teda se vklada... ? skripty v php souborech, html soubory, textaky? ja mam vse v *php

obrazky jaxi nejdou ...whats else
no jde to ..ted sem to zkousel ale nezobrazi to obrazek ale jeho ... "textovou-programovou" cast ... fuj :)

tak co teda se vklada... ? skripty v php souborech, html soubory, textaky? ja mam vse v *php

obrazky jaxi nejdou ...whats else
vkladat se da cokoliv, ale protoze vkladanej soubor zpracovava php parser, tak jaksi nema smysl includovat cokoliv jinyho nez php/html files.
mno, vkládat lze jakýkoliv soubor, ale pak se musí ve výsledné hlavičce určit mime typ souboru, třeba image/jpg ;)
prosim o nazornou ukazku ...
<?
header ("Content-type: image/jpeg");
include ("obrazek.jpg");
exit;
?>
Nazdar, mas vubec nainstalovanej http server a php :-O?