cesta k souboru

je to asi opravdu blbej dotaz, tak se nezlobte...
mám dva adresáře:

log
aktuality

v adresáři aktuality je soubor index.php, který spouští php script a má zapisovat do souboru .dat v adresáři log. jak bude vypadat cesta? mám to takhle:

"./../log/soubor.dat"

případně když chci zapisovat do souboru z nadřezeného adresáře:

"./log/soubor.dat"

nefunguje to a nemůžu nic najít (takto primitivní infomrace se asi nikde nepíšou :-)
tecka je aktualni adresar
2 tecky nadrazeny

takze ../log/soubor.dat resp. log/soubor.dat

pisou to v knizkach o unixu, mozna i nekde jinde
Do nadřazeného adresáře se dostaneš skutečně za pomoci následujícího zápisu cesty: ".." (lze i sdružovat: "../../.." znamená o 3 adresáře výš - pokud máš dostatečná práva samozřejmě)
V Tvém případě by to teda bylo: "../log/soubor.dat" (já to taky podobně používám a funguje mi to bez problémů z PHP i přímo z HTML)
Ještě malé upozornění: Operační systém na serveru WebZdarma důsledně rozlišuje velká a malá písmena u názvů souborů i adresářů (je case-senzitivní), tudíž složka "LOG" není totéž jako "log" či třeba "lOg" - asi už to víš, ale mě to ze začátku taky hrozně mátlo, že některé soubory se tvářily jako by neexistovaly, takže pozor! Nepříjemné je, že různí správci souborů zobrazují velikost písmen rozličně (některý jen 1. písmeno velké, jiný přesně tak, jak's to napsal, další všechna malá). Já osbně používám konveci psát adresáře velkými písmeny a soubory pouze malými a celkem se mi to osvědčilo, ovšem to již záleží na každém...

Měj se,
Jirka
díky za osvětlení problémeu ...
mějte se fajn