Jak zachovat přihlášeného usera?

Potřebuju rozchodit stránky s DB a chci tam sekci pro registr. usery s password...
- Vytvořím si tab. s jmény a hesly, které se budou kódovat MD5 nebo jak se to jmenuje... to ještě chápu... ověření hesla taky....

ale:

1) Jak docílím toho, aby se přihlášený user, když klikne na odkaz na stránkách byl na nové stránce pořát přihlášený?

2) Jak vyřešit odhlášení?

3) Jak udělat, když otevřu historii, tak aby v ní nebyli ty stránky, co otevřel přihlášený user...
ad 1) Přes cookie - uložit do něj třeba zakódovaně heslo a nastavit že se má smazat za 2 hodin a potom zkontrolovat existenci cookie (asi by se to mělo dělat nějak pomocí těch session, ale to fakt neumim)
ad 2) Vymazat tu cookie
ad 3) Nevím (možná posílat nějakou HTTP hlavičku ?)
1) urcite bych to delal pres sessions...


if(uspesne overeni):
session_start();
$_SESSION["jmeno"] = $uziv_jmeno;
$_SESSION["heslo"] = $uziv_heslo;
else:
...
endif;


a na jakekoli dalsi strance:

session_start();
$name = $_SESSION["jmeno"];
$pswrd = $_SESSION["heslo"];

treba...
Dik,
a mohli by ste prosim prosim nejak polopaticky vysvetlit, co to SESSION je a jak to funguje?
Jo a jaky je rozdil mezi kolackama a sessions?
Kolacky sou na uchovani dat na delsi dobu (predem vyplnena pole,...), sessions se pouzivaji na registrace, mazou se po uzavreni prohlizece (nebo pri smazani phpckem)
Cožeto? Sessions se ukládají na serveru, cookies na straně klienta. Z toho plyne co se s tim dá a nedá dělat... (např. obsah cookies si může uživatel přečíst, sessions ne)
lenze co ak je uzivatel za proxy, apod. ?
tu by som odporucal kombinaciu session + cookies ...
(ak sa nemylim, tak pre session sa da povolit pouzivanie cookies, to by fungovalo potom takmer vsade)
Tady sessions ukladaj cookies..

lama: sessions se ukladaj na server bud do souboru, nebo do databaze (imho proto posledni dobou blbly, kvuli vypadkum mysql), a klient k nim ziska pristup pomoci session id posilanym pres odkaz v GET, nebo prave pres cookie
Stahni si tento malej soubor je to ukazka pouziti Session z toho jsem se to naucil i ja a je to skvela vec :

http://infix.wz.cz/download/session.zip
ehm Sojkovce, ja sem #lama, ok?
#lama: ty seš na to nějak moc fixovanej "# :-)
njn, mam rad nick #lama, nelibi se mi "lama", "Lama" a "#Lama" - tyhle sou wotresny!
at $_SESSION - tohle myslím funguje jen od php verze 4.1 ... jinak se musí registrovat ... session je fakt skvělá věc, teď jsem se to taky učil ... můžu ti doporučit pdf soubor o php4 na www.kosek.cz, nebo vyhledávej "session" na www.interval.cz, www.webguru.cz (zvláště doporučuji), www.sovavsiti.cz a konečně www.php.net - to jsou takřka nekonečné zdroje informací ... nebo www.builder.com
nejlepsi zdroj informaci je imho php.net
at sojkovec: no podle mě imho není, je to dobrá refernce a přehled fcí, ale není to v češtině ... a když nevim, co hledám, neumim php a k tomu to hledat v angličtině s odbornym slovním v ruce ...
paskal: je chyba neumet aspon trochu anglicky.. nikdy se mi nestalo, ze bych tam nenasel odpoved na to co potrebuju
at sojkovec: to máš pravdu ... já sice anglicky moc neumim, ale php.net rozumim celkem dobře ... to už ale php trochu umim, a kdybych ho neuměl vůbec, vůbec bych z těch stránek nebyl moudrej
Když už sme (nj, ste) u toho, na php.net je i manuál částečně česky, takže se tam dá vystačit i s rodným jazykem (i když s obtížema...). Každopádně bez staženýho manuálu bych se neobešel...