řazení podle abecedy

Jak docílím toho, aby se mi výpis z DB řadil SPRÁVNĚ podle abecedy? Při použítí ORDER BY 'neco' mám totiž problémy s NĚKTERÝMI ČESKÝMI znaky. Konkrétně např. "ř", které to řadí až na konec abecedy.
<HTML>myphpadmin
mysql.webzdarma.cz - nastav si znakovou sadu</HTML>
no dobře ale na jakou? předpokládal jsem, že když půjde o českou znakovou sadu, je to jedno. Já používám cs-win1250
<HTML>kdyz pouzivas win-1250 nastavis si v phpadminu win-1250 je to hned na prvni strance tusim...
pak takze samozrejme je dulezite aby pokud davas do DB data svym scriptem jsi mel v tom scriptu nastavenou odpovidaji znak. sadu tedy win-1250 .. kdyz to neudelas do DB se ti nejspis ulozi misto diaktitiky ctverecky</HTML>
takhle to taky mam, ale proste to negunguje. V adminovi pouzivam cs-win-1250 a v samotnym skriptu taky a porad jsou pri vypisu ceske znaky az vespod
No tak to ti moc nepomůže. To musí nastavit Míra příkazem při spouštění MySQL, což určitě nebude problém.
Z vlastni zkusenosti, stare 2 mesice, ti doporucuju prejit na kodovani ISO-8859-2, s win-1250 sem mel furt problem, i pri nastaveni mysql, to totiz neudelalo prakticky vubec nic. Jakmile jsem ale presel na iso, zadnej problem, velky maly ř,š,č,ž - vsechno paradne srovnany...
<HTML>IMHO to je mozna zpusobene tim ze to jede na lynuxu a cele WZ je v iso</HTML>
Pak jsem zkusil zmenit kodovani na iso-8859-2, ale tim se nic nevyresilo, jen se misto ceskejch znaku objevily neprilis oblibene ctverecky :)
Pak jsem to v php.ini i ve vlastnim kodu zmenil na cs-iso-8859-2, ctverecky sice zmizely, ale razeni je stejny jako v pripade win-1250...stale nefunguje!

"š","ž" a "ř" (v tomoto poradi) jsou na konci abecedy, "č" je po "d"
No asi te zklamu, ale musis tam ty data nasazet znovu, v ISO, tedka tam sou ulozeny ve win-1250, a nezmeni to ani kdyz das na mysql.wz.cz zmenu kodovani... Ja to aspon takhle udelal, a pomohlo to... Zkus to a kdyztak napis, jak jsi na tom ;-)
jo, s tim jsem pocital, ale po zmene toho kodovani se mi ty "ctverecky" zobrazuji nejen pri vzstupu z DB, ale i v normalnim vystupu skriptu, v textu, kterej je tam napevno... :o(
No tak pak si jeste musis zkontrolovat, v cem to pises, a jestli to taky ukladas v isu nebo win-1250. Jestli pouzivas notepad, ukladas to v 1250, zkus pspad, ten ti nabidne mnoho kodovani, v jakym to chces ulozit. Ted si vzpominam, ze jsem mel asi ten samy problem. Pspad mi to vyresil...
ja pouzivam PHPEdit, obcas neco malo upravim v notepadu ci pres editaci v TotalCmd
Tak to zkontroluj, v cem to ukladas... Myslim, ze by to v tom mohlo bejt...
hledal jsem to, ale nic jsem tam nenasel. Jen "File format", kde se da vybrat "DOC, MAC nebo UNIX" Standartne je tam DOS. Tak nevim, cece... :( Asi se budu muset smirit s tim, ze to proste nefacha :(
Tak to bys jako programator ale moc neuspel ;-) Rikam, stahni si PSPad, je zadarmo, a zkus ten zdrojak ulozit v isu...
PSPad super! Diky za tip! Nicmene muj problem mi to nepomohlo vyresit. Vsechny skripty jsem prekodoval, stejne tak data do DB a znovu je tam vlozil, tentokrate tedy jiz pod iso-8859-2, ale razeni je porad spatny. Stejny, jako u toho win-1250. Tak uz opravdu nevim, cim to muze byt... :(
Mno asi jako v Milionari: vypotreboval sem jak 50/50, napovedu publika tak i pritele na founu :-D Vic uz nevim :-)