Jak seřadit data z Mysql abecedně?

Mám malý problém. Nevím, jak seřadit data z mysql podle abecedy.
Předem děkuji za návrhy.
SELECT ... FROM ... ORDER BY sloupec_ktery_chces_seradit ASC (nebo DESC = sestupne)
Nějak to nefunguje.
Tak napiš, jak jsi to použil....
Tak už to funguje. Strašně moc dík.
Když už jsme u toho. Já mám taky jednu otázku podobného typu, který mi dělá problémy.

Mám seznam podle ID (čísla) a chtěl bych zobrazit poslednich 5 záznamů a seřadit těchto 5 záznamu od většího po měnšího (př: 98-97-96-95-94)

Můj příkaz je:
SELECT * FROM <...table...> ORDER BY id DESC LIMIT 98,10

, ale nějak to nefunguje, nebo funguje, ale blbě.

Dík. Tomík.
order by ti je seradi automaticky, pak staci uz jen LIMIT 5 nic vic
Teda. Blbě jsem se zeptal. Tu odpověď jsem věděl.
Měl jsem v hlavě jinou myšlenku - zasraný elektronický zápis na VUT.

Otázka teda zní podobně:

Seřadit od největší po nejmenší, ale v "intervalu". Mám třeba 200 záznamu a chci zobrazit takto záznamy od 150 do 100. (150-149-148....102-101-100).

Dík a omlouvám se.

Tomík.
Jestli ti jde o zobrazovani zaznamu treba po 50, tak to pouzij spis hlavne PHP a cykly, kde udas, odkud pokud to vypisovat. MySQL pouzijes jenom na zacatku pro nacteni vsech zaznamu...
2Tomik: a že sem tak zvědavej, kčemu to ?
> Seřadit od největší po nejmenší, ale v "intervalu". Mám třeba 200 záznamu a chci zobrazit takto záznamy od 150 do 100. (150-149-148....102-101-100).
SELECT ... FROM .... ORDER BY id DESC LIMIT 100,50

Dívej, už z posloupnosti klauzulí ORDER BY a LIMIT vyplývá, že se nejprve všechny záznamy databáze seřadí, jak chceš, a až pak výběr omezíš.

Taky by mě ale zajímalo, k čemu to má sloužit.
no sice trochu lol, ale dalo by se to vyresit pomoci id, treba id > 50 and id <200 a pak aplikujes to order by... ale trochu sux reseni
Záznam přístupu, nebo i k listováni od nejnovější po nejstarší. Mám víc jak 1000 přístupu (záznamu) a potřebuji mezi nima listovat. (Zdroják už mám, jen ho aplikovat do projektu).

Díky ogaři za vaše odpověďi, ale odpověď už znám. Ono totiž moje programátorská mysl byla někde pryč. Odpověď je vlastně ta Pavlova.

Uvědomil jsem si, že ono to nejprv seřadí od největší po největší a pak nastaví limit, nebo naopak. 200 záznam (tedy ten nejnovější) je vlastně na 1. pozici. Takže 150. záznam je vlastně na 50.pozici (200-150=50) a k tomu přečtu dalších 50 záznamu. Sečteno podtrženo, příkaz je:

SELECT ... FROM .... ORDER BY id DESC LIMIT 50,50 =.....<pozice>,<pocet>


Dík a pa,

Tomík.
Ješte pozor na zrady typu:
1.záznam .... LIMIT 0, 10
2. záznam .... LIMIT 1, 10