Generovanie dynamickych stranok pomocou sablony (pomoc)

Chcel by som sa spytat ako sa robi to generovanie stranok pomocou sablon t.j. ze napriklad si urobim jednu stranku ktora mi posluzi ako sablony a ostatne stranky sa budu generovat pomocou nej, proste aby som nemusel vypracovavat kazdu stranku ale urobim len predlohu (alebo predlohy) a ostatne sa bude zobrazovat ako do sablony (vela stranok to ma tak spravene napr. aj referaty.sk, asi :-)). Ja som len slaby zaciatocnik tak mi prosim poradte. lebo to neviem :-)
Uf uf, pokud jsi opravdový začátečník, bude těžké Ti radit. Existují již vypracované template systémy, ale ty jsou většinou řešeny pomocí tříd a jejich použití je pro začátečníky v PHP (resp. programování vůbec) většinou těžko pochopitelné.

Jinak : Vytvoříš si funkce, třeba hlavicka, menu, levy sloupec, stredni sloupec, pravy sloupec, paticka. Kazda z tech funkci bude delat svoji praci a pak je vsechny naskladas do jednoho layoutu stranek. A tedka zalezi na tom, jestli chces treba vlevo nechat menu tak jak je, ale v zavisloti na volane strance pozmenovat pravy sloupec na zaklade predaneho parametru treba index.php?rubrika=1, tak treba budes volat funkci pravy_sloupec s parametrem $rubrika a na zaklade te promenne uz si vyberes ze souboru nebo databze potrebne udaje do praveho sloupce atd. To uz si budes muset rozhodnout sam.
Pokud ale neumíš s funkcema, tak to samé i bez nich:

Společnou grafiku vložíš do několika souborů - třeba hlavicka.php, menu.php, paticka.php.
V každé stránce potom pouze grafiku z těch souborů naincluduješ.

<?
include "./grafika/hlavicka.php"; // vloží <HEAD>....., horní logo, atd.
include "./grafika/menu.php";
?>
Tady bude veškerý obsah stránky, který se mění
<?
include "./grafika/paticka.php";
?>

Tento model moc použitelný není, ale princip zůstává pořád stejný. Stačí si s tím jen pohrát. Můžeš mít třeba stránku ve formátu tabulky (tabulkový layout) a příkazem include vkládat menu do levé buňky. To samé provedeš pomocí DIVů (css-layout).

Arnie prakticky navrhl to samé. Až budeš umět něco navíc, tak zjistíš, že se hodí si na to napsat funkce.
dobra prasarna je
<?include $soubor.".php";?>
to se mi strasne libi :-) Akorat to mozna nebude zrovna 2x nejbezpecnejsi...
Kupodivu, když jsem začínal, tak jsem to taky jednou použil :-)

Až tak nebezpečné to zase není, když si uděláš třeba pole se seznamem stránek, ale to už pak není daleko si těm stránkám přiřadit čísílka.
Jinak to vypadá fakt neohrabaně, zvláště protože si tak vyloučíš prosté .html soubory.
Mno ono je to dobry ve smyslu, ze mas treba stranku a vlevo v menu mas proste stranka.php?id=x , x podle cisla odkazu a potom mas soubory 1.php , 2.php ,... a jednoduse das <?include $id.".php"?>, muzes klidne mit normalni HTML soubor s priponou .php, to vubec nevadi....
> muzes klidne mit normalni HTML soubor s priponou .php, to vubec nevadi....

To jo, ale proč ho potom prohánět přes PHP, když žádný kód neobsahuje.
Mno to jo, ale muzes to prohanet treba pres pole:
$pole=Array("stranka1.php","stranka2.html","stranka3.php");
include($pole[$id]);
Ale gdyz soubor includujes, tag ho stejne pres to PHP prezenes, at ma priponu jakoukoliv :-)
Máš pravdu ...