Ignorance Webzdarma, chyby a pod.

Vážení,

v pátek jste měli problém. Když už jste ho přiznali aspoň na fóru, bylo zapotřebí mnoha příspěvků, než se tato informace objevila také na indexu.

Spousta uživatelů se zajímala apoň o odhad, kdy problém bude definitivně vyřešen. Tato informace tam stále schází -- na problému se prý stále (to je cca 70 hodin!) pracuje.

Fakt, že se IMHO jedná o systémový problém, kterému (byť se jedná o "free"službu) šlo PŘEDEM ZABRÁNIT, už nikdo nekomentoval.

Zároveň jsem narazil a zveřejnil drobnou leč otravnou chybu kódu fóra. Posléze jsem našel (a taktéž zveřejnil) i podrobnější diagnózu. Přesto tato chyba stále přetrvává.

Chápu, že se jedná o tzv. "free" službu a mohu po vás chtít než to, co jsme si ujednali. Přesto mne na jednu stranu udivuje, co vše provozovatel svým zaměsnancům promine, jaké jejich chyby ignoruje/akceptuje..., a na druhou je mi skoro líto, že jsem dříve nevěděl, co vše si lze vůči klientům beztrestně dovolit...

Na rozdíl od jiných mi váš výpadek nezpůsobil škodu, jen nepohodlí. Přesto cítím za povinnost svůj názor prezentovat; třeba si ho přečte i někdo jiný, než nějaký zjevně "bezzubý" moderátor tzv. "podpůrného" fóra.

H.
Co to? Co to? O něco jsem přišel?

"Fakt, že se IMHO jedná o systémový problém, kterému (byť se jedná o "free"službu) šlo PŘEDEM ZABRÁNIT, už nikdo nekomentoval."
Tak navrhni lidem od WZ, aby do serverovny posadili jasnovidce a jak se bude blížit nějaký problém s hardwarem, tak aby naběhla četa techniků a dala to dokupy ...

"Zároveň jsem narazil a zveřejnil drobnou leč otravnou chybu kódu fóra. Posléze jsem našel (a taktéž zveřejnil) i podrobnější diagnózu. Přesto tato chyba stále přetrvává."
Tou chybou myslíš odhlašování, nebo co? Pokud ano, tak věř, že to není chyba, ale vynikající vlastnost. Kdo by taky předpokládal, že někdo bude psát příspěvek půl hodiny, že?


Rada: ber to s nadhledem, kdyby jsi měl upozorňovat na každý problém, co tu je, tak si ženeš selhání kůže ;)
Tom. On mel na mysli chybu v ceste.

>> Autor: HCh (hch.webz.cz)
>> Datum: 04. 01. 2008 15:38
>>
>> Jo, a když už tady píšu, tak pro "mira":
>>
>> Při stromovém zobrazení fóra není zobrazenej obrázek
>> http://www.webzdarma.cz/forum/%20images/l.gif (poslední záznam?)
>>
>> Prej HTTP/404 -- tomu se dá zabránit nebo to brzy odhalit testováním...

Hch. Nedalo mi to a zkusil jsem zobrazit forum strukturalizovane, abych se presvedcil o cem mluvis.
A pravda je, ze nevim o cem mluvis. Ja vidim strukturu bez chyby. Zadny chybejici obrazek.
Takze bud tam zadny nebyl, nebo byl opraven.
Pokud se ti to zobrazuje porad, tak si vymaz cache prohlizece, nebo nam ukaz nahled, at to vidi ostatni.


>> Fakt, že se IMHO jedná o systémový problém, kterému (byť se jedná o >> "free"službu) šlo PŘEDEM ZABRÁNIT, už nikdo nekomentoval.
Kde bylo psano, ze slo o systemovy problem? Selhani zdroje je systémová chyba?
Navic chyba se neda predem predpovedet. Jako takto. U chatrajiciho baraku budes vedet, ze se zriti, ale otazkou je kdy. A to presne nezjistis, pokud ten barak sam nezboris.
Dle statistik kyblsoftu má Webzdarma průměrnou dostupnost 99,371% což je více, než má spousta placených hostingů... tak co je za problém, na co si stěžuješ?
> Co to? Co to? O něco jsem přišel?

No...inventuru si musíš udělat sám. :-)

> Tak navrhni lidem od WZ, aby do serverovny posadili jasnovidce a jak
> se bude blížit nějaký problém s hardwarem, tak aby naběhla četa
> techniků a dala to dokupy ...

Ne, že by to nebylo příjemné (resp. o takového jasnovidce by byla na trhu rvačka), ale dle sdělení nešlo o běžnou chybu, ale (jak to zjednodušeně chápu) poddimenzování dodávky energie. Což je něco diametrálně jiného.

> Tou chybou myslíš
> odhlašování, nebo co? Pokud ano, tak věř, že to není chyba, ale
> vynikající vlastnost. Kdo by taky předpokládal, že někdo bude psát
> příspěvek půl hodiny, že?

Nemyslíš.
Mám na mysli popsané chybné zobrazení příspěvků ve stromové struktuře, které přetrvává.

Odhlašování ve stávající podobě je nepříjemné, ale nikoliv ojedinělé, a když na to myslím, umím s tím žít (a je mou chybou, pokud zapomenu). Když nejsou schopni vyřešit tu mezeru, těžko chtít ošetření malé ale nenulové aktivity při psaní.
Teď vážně:
kde sakra všichni berete tolik informací?
HCh: kde jsi přišel na to, že šlo o poddimenzování dodávky energie?
Co já vím, tak šlo o problémy s napájením, což může být takřka cokoliv od selhání jističe až po sežrání kabelů krysama...

"Mám na mysli popsané chybné zobrazení příspěvků ve stromové struktuře, které přetrvává. "
Jasně, chybí obrázek ... nevím jestli žiju v jiných sférách, ale jeden chybějící obrázek ve struktuře stromu nepovažuju za problém natolik závažný, aby ohrožoval funkčnost celého systému. Popravdě řečeno, to že tohle fórum umí strukturovaný výpis je pro mě celkem novinka; nikdy jsem to nevyužil a asi nikdy nevyužiju. Možná že když to používáš, tak tak na to koukáš častěji než já teď poprvé a vadí ti to ...

jinak ta (ne)aktivita při psaní funguje asi takhle:
procházíš stránky = posíláš na server požadavky. Co požadavek to prodloužení platnosti přihlašovacího sezení. Když přestaneš posílat requesty, server nemá jak poznat jestli píšeš zprávu nebo jestli jsi zavřel prohlížeč (leda to řešit ajaxem, který by posílal serveru požadavky), tak prostě po nějaké době sestřelí tvé sezení, čímž uvolní místo pro potencionálního dalšího uživatele. Kdyby tohle server nedělal, tak se za chvíli zahltí nepoužívanými sezením a končí s použitelností...
> Takze bud tam zadny nebyl, nebo byl opraven.
> Pokud se ti to zobrazuje porad, tak si vymaz cache prohlizece, nebo
> nam ukaz nahled, at to vidi ostatni.

Sry, úplný debil nejsem. Není to problém cache, ale HTML kódu, a přetrvává aspoň pro Firefox 2.0.0.11.

Fórum je dynamická záležitost, takže jeho obsah nemá mít šanci se v cache usídlit. (Ne odkazovaný obrázek, ale stránka.) A když se mění obsah, ale chyba zůstává, tak vážně s mou cache to asi mnoho společného mít nebude.

Obrázek bohužel přiložit nelze... :-(

Abych nebyl "sfiňa", poruším na chvíli pravidla webu: http://hch.webz.cz/Err/

> Kde bylo psano, ze slo o systemovy problem?

To jsem napsal na základě sdělených skutečností (opakované výpadky jističů pro poddimenzovanost) já.

> Selhani zdroje je systémová chyba?

Ne, není. Ale nedostatek šťávy v serverovně ano.

> Navic chyba se neda predem predpovedet. Jako takto. U chatrajiciho
> baraku budes vedet, ze se zriti, ale otazkou je kdy. A to presne
> nezjistis, pokud ten barak sam nezboris.

Chyba je chyba. Selhání v důsledku poruchy se nedá předpovědět. Ale jak jsem již nejednou napsal, opakované výpadky napájení pro hostingové centrum způsobené nedostatkem energie pro napájení serverů nejsou poruchy ve smyslu náhodného nepředvídatelného selhání, ale něco jiného -- chyba/nedostatek v organizaci.

(Vycházím ze zde na fóru sdělených informací o příčině výpadku.)
Neměl jsem na mysli stížnost, ale konstatující hodnotící shrnutí. Aby to nezapadlo v těch mnoha "mi to nejde, co s tím?".
H.
> Teď vážně:
> kde sakra všichni berete tolik informací?

Oficiálně == formálně žádné nejsou. Nevím proč. Jen jsem přečetl příspěvky před tím, než jsem napsal já. Což myslím není až tak na závadu.

> HCh: kde jsi přišel na to, že šlo o poddimenzování dodávky energie?
> Co já vím, tak šlo o problémy s napájením, což může být takřka
> cokoliv od selhání jističe až po sežrání kabelů krysama...

Někdo napsal, že "Problem je v zasade v tom, ze v serverhousingu maji poddimenzovanou kapacitu jisticu." (Mira, moderátor, 04. 01. 2008 14:33)

> "Mám na mysli popsané chybné zobrazení příspěvků ve stromové
> struktuře, které přetrvává. " Jasně, chybí obrázek ... nevím jestli
> žiju v jiných sférách, ale jeden chybějící obrázek ve struktuře
> stromu nepovažuju za problém natolik závažný, aby ohrožoval
> funkčnost celého systému. Popravdě řečeno, to že tohle fórum umí

Proboha, kdo tu hovoří o obrázek <==> funkčnost systému? Já jsme řekl, že tuhle trivialitu nikdo od pátku neopravil, a navíc že kdyby se web formálně testoval, je dost velká pravděpodobnost, že by ani nenastala! Což je něco diametrálně jiného.

> strukturovaný výpis je pro mě celkem novinka; nikdy jsem to nevyužil
> a asi nikdy nevyužiju. Možná že když to používáš, tak tak na to
> koukáš častěji než já teď poprvé a vadí ti to ...

Ne, použil jsem to poprvé a praštilo mě to do oka. Stromový výpis mi připadá pro fórum přirozenější. Ale protože default je seznam, uživatelé to píší za sebe a pak je v tom...zmatek.

> jinak ta (ne)aktivita při psaní funguje asi takhle:
> procházíš stránky = posíláš na server požadavky. Co požadavek to
> prodloužení platnosti přihlašovacího sezení. Když přestaneš posílat
> requesty, server nemá jak poznat jestli píšeš zprávu nebo jestli jsi
> zavřel prohlížeč (leda to řešit ajaxem, který by posílal serveru

A to je právě to, co jsem měl na mysli. IMHO to tak nějak řeší webmaily typu Seznam (nepoužívám, ale z pohledu přes rameno mám pocit, že něco takového tam je).

...

Děkuji za vysvětlení, ale tohle vím a proto jsem psal "malá ale nenulová aktivita", jíž psaní do textboxu je (u minulého příspěvku jsem mezitím musel típnot několik screenshotů, udělat ne zcela korektní stránku, uploudnout to na web a napsat odkaz...) Někdo holt napíše "mě to s*e" a trvá mu to 10 vteřin, někdo je jako já neschopný a smolí se s tím dýl.
Covece, at zkousim jak zkousim, tak tu chybu ve strukture nevidim. Vsechny obrazky se zobrazily. Zkouseno v Opere 9.24 i ve Firefoxu 2.0.0.5
http://www.webzdarma.cz/forum/%20images/l.gif - nezobrazuje se vlevo dole, na konci stromu (FF 2.0.0.11)
Taky to nepoužívám a kdybych na to náhodou jednou neklikl tak by ch dodnes něvěděl, že to existuje - možná by to bylo hezké kdyby se dávala správná jména tématům - tady je problém smysluplné pojmenování tématu jako takového a když pak člověk vidí sama:
Re: Ignorance Webzdarma, chyby a pod.
tak je tak na dvě věci
<HTML>1) Bezzubý zatím ještě nejsem.
2) Nikde ve zdrojovém kódu nevidím %20images/l.gif, apod. Všechny ty čáry té struktury se mi zobrazují jak mají.

Na všechno ostatní nemá smysl reagovat. Jestli někomu vadí úroveň služeb (podle monitoringu kýblsoftu - viz předcházející příspěvky - je dostupnost na velice vysoké úrovni), tak tady rozhodně chybět nebude. Nevím, jaký jste odborník na opravy elektroinstalací, ale rozhodně to není něco, co se dá udělat za 10 minut. Buďte rád, že na tom dělali přes noc a že to už v sobotu ráno zase šlapalo jako hodinky. Někde jinde byste na opravu čekali třeba až do pondělka.</HTML>
> 1) Bezzubý zatím ještě nejsem.

Nic osobního -- myslel jsem to nadneseně a ve smyslu vlivu na některé záležitosti (fce moderátora fóra nevypovídá nic o možnostech ovlivnit chod či stav serverů).

> 2) Nikde ve zdrojovém kódu nevidím %20images/l.gif, apod. Všechny ty
> čáry té struktury se mi zobrazují jak mají.

Jak je vidět z jiných příspěvků od jiných autorů, nejen mi se nezobrazují.

Dal jsem výše link na 3 ukázky sejmuté z obrazovky. Protože se jedná o stejně (neprávně) vypadající URI a protože to popisuje dynamickou strukturu stromu, je dost pravděpodobné, že chyba je jen jedna a skutečný obrázek se přiřazuje programově.

Pro jistotu: "%20images/..." je odkaz na adresář " images", s mezerou na počátku jména... Proto si myslím, že jde o chybku.

> Na všechno ostatní nemá smysl reagovat. Jestli někomu vadí úroveň
> služeb (podle monitoringu kýblsoftu - viz předcházející příspěvky -
> je dostupnost na velice vysoké úrovni), tak tady rozhodně chybět

Viz předcházející příspěvky -- já si na to ale nijak zvlášť nestěžoval!

Co mi vadí je to, že stav "poddimenzované jističe" není porucha, jejímuž (náhodnému) vzniku člověk zabránit nemůže, ale systémová chyba. Je to jako si na náledí vzít ojeté letní gumy...

> nebude. Nevím, jaký jste odborník na opravy elektroinstalací, ale
> rozhodně to není něco, co se dá udělat za 10 minut. Buďte rád, že na
> tom dělali přes noc a že to už v sobotu ráno zase šlapalo jako
> hodinky. Někde jinde byste na opravu čekali třeba až do pondělka.

Jsem samozřejmě rád, že už to jede. Pokud jste provedli nějaký větší zásah v rekordním čase, budiž vám to připsáno k dobru. Mandle mi zvedlo něčí formulace ve stylu "zkuste v pátek sehnat řemeslníka"....

Ale druhá IMHO negativní věc je informovanost.

Spousta lidí si stěžovala na to, že www.webzdarma.cz jede a přesto tam není žádná info, proč hostované weby ne; později, že by rádi aspoň odhad, kdy to pojede. AFAIK ještě včera večer bylo poslední "Novinkou" sdělení, že se na odstranění pracuje. Což pro je lidi, kteří si třeba platí reklamu, signál, že se na dostupnost serveru ještě nedá spolehnout.

Zdravím a přeji co nejmíň poruch a co nejmíň protivných uživatelů jako já.
H.
<HTML>Ale je to divný - zkusil jsem si strukturovaně zobrazit několik témat a problém nikde žádný. Možná nějaká skrytá nasírací funkce.

Každopádně nezdá se vám nadpis tématu zavádějící? Pokud by WZ bylo skutečně ignorantní, tak ty weby nejdou doteď.

Váš Nípal</HTML>
> Ale je to divný - zkusil jsem si strukturovaně zobrazit několik
> témat a problém nikde žádný. Možná nějaká skrytá nasírací funkce.

Možná. Speciálně pro Vás jsem do http://hch.webz.cz/Err/ přidal (dolu) úplně nový vzorek s komentářem.

> Každopádně nezdá se vám nadpis tématu zavádějící? Pokud by WZ bylo
> skutečně ignorantní, tak ty weby nejdou doteď.

Uznávám, že je poněkud a možná i zbytečně drsnější. Omlouvám se, pokud se to Vás nebo vašich kolegů nějak dotklo. Protože jsem zjevně nebyl schopen to napsat tak, abyste pochopili, jak je to myšleno, zkusím to osvětlit:

Trvám na tom, že osazenstvo ignorovalo jak IMHO legitimní žádosti ostatních o zveřejnění odhadu ukončení oprav (důležité), tak i mé méně důležité komentáře (chyba stránek, diskutabilní příčina vzniku poruchy...)

Také byl ignorován fakt, že já si na výpadek samotný nestěžoval (což mi podsouval jak Quinix, tak Vy ["...chybět nebude"]), ale právě na nedostatek či nepřesnost informací a pak na to, proč zřejmě právě tato porucha mohla vůbec vzniknout.

Jako většina jevů, i ignorance má míru od nulové přes "nějakou" až po totální (ze které jsem WZ neobvinil).

Ještě jsem si v tomto kontextu vzpomněl na už nevím čí citát, jež nyní asi přesně dohromady nedám. Něco ve smyslu "Kritizovat svou vládu znamená prokazovat jí čest, že by mohla pracovat lépe, kdyby chtěla."

Pěkný den a...howgh.
H.
Ha, tu chybu v obrázku jsem našel :) Jedniný FF tam zobrazí obdélníček, Opera a IE7 se tváří že tam nic být nemá.

Nicméně tuhle chybu opravdu nepovažuji za kritickou. A co je mi známo, tak stromové zobrazení nepoužívá skoro nikdo, čili nechápu proč je to pro Vás takový problém. Ano, je to primitivní chyba, jejíž opravení zabere pár minut, ale prioritu má veškerou žádnou.

-----

Co je mi známo, tak o samotné Webzdarma se starají dva lidé. Ano dva, nikoli spousta techniků! Webzdarma je free hosting, čili za něj nic neplatíte. Když to znovu srovnám s freehostingem pipni, tak jsou reakce adminů korektní. Tam na foru žádnou odpověď nedostanete, a pokud tak Vás pošlou do míst, kam Slunce nesvítí.... přece nic neplatíte, nic není garantované.
Co byste ještě zadarmo chtěl? On-line helpdesk? Stoprocentní dostupnost?
Ach jo, tak ještě Quinimu:

> Ha, tu chybu v obrázku jsem našel :) Jedniný FF tam zobrazí
> obdélníček, Opera a IE7 se tváří že tam nic být nemá.

Má--nemá... obrázku jsou použity k vytvoření stromu (odsazení, spojení, "čtverečky"...), takže asi být má, ne?

> Nicméně tuhle chybu opravdu nepovažuji za kritickou. A co je mi
> známo, tak stromové zobrazení nepoužívá skoro nikdo, čili nechápu
> proč je to pro Vás takový problém. Ano, je to primitivní chyba,
> jejíž opravení zabere pár minut, ale prioritu má veškerou žádnou.

Ani já ne. Stačilo napsat "Dík, až do toho budem za půl roku hrabat..." (ani na tom poděkování netrvám).

> Co je mi známo, tak o samotné Webzdarma se starají dva lidé. Ano
> dva, nikoli spousta techniků! Webzdarma je free hosting, čili za něj
> nic neplatíte. Když to znovu srovnám s freehostingem pipni, tak jsou
> reakce adminů korektní. Tam na foru žádnou odpověď nedostanete, a
> pokud tak Vás pošlou do míst, kam Slunce nesvítí.... přece nic
> neplatíte, nic není garantované. Co byste ještě zadarmo chtěl?
> On-line helpdesk? Stoprocentní dostupnost?

No a tohle je důvod, proč ještě vůbec reaguji:

NE, NE, NE, K*A, NIC TAKOVÉHO JSEM NIKDY NEPOŽADOVAL!

Naopak, pokud si pamatuju, tak jsem sám psal o tom, že je to free služba a že mám nárok než na to, co jsem si s provozovatelem při zřizování domluvil akceptováním zveřejněných podmínek. Proč mi tohle neustále někdo podsouvá?!?

Jen jsem si dovolil upozornit na to, že někde v řízení fyzického hostingového centra (a to dokonce nikoliv nutně ze strany WZ!) je primární problém, který ke vzniku poruchy pravděpodobně vedl... Nebo jinými slovy (a podle dostupných info) páteční poruše šlo při použití selského rozumu pravděpodobně předejít. A později jsem přidal to, že to nikdo nekomentuje, natož aby napsal, že "se" to bude řešit nebo že mé dohady nejsou správné z takového či makového konkrétního důvodu. Toť vše.
Já neříkám že nemá. Ano má, ale má v kodu blbě napsanou cestu. To je snad jasné...
Tohle forum je tady už snad od samého počátku webzdarma. Už léta je ohlášený vývoj nové verze ale nezdá se, že by byla v dohledné době hotová. Ta chyba je tam možná už od samého počátku, a jste první, komu tak hrozně vadí.

Ale ano, Vy chcete informace, co se děje, proč to nejde, kdy to půjde. To je právě helpdesk (neboli podpora). A ta tu pořádně nefunguje, a je to možná lepší...
Co je na tom, že jsou problémy v hostingovém centru? To je snad záležitost AYA s.r.o. a potažmo Webzdarma. Vy s tím nic neuděláte. Pravděpodobně se to vyřešilo, protože servery fungují. Nevím k čemu Vám nějaké vyjádření bude...