mod_python

ahoj,
rozmyslal som nad tym, ze komu kolko trva rozchodenie mod_pythonu(ale v podstate tyka sa to skoro vsetkeho -> aktualizacii starej verzie PHP, apachu,zaplat,...) a dospel som k zaveru, ze:

1) profesionalnemu ostrielanemu adminovi, ktory je adminom takeho velkeho projektu, ako je webzdarma by to trvalo asi 5 minut

2) stredne pokrocilemu userovi, ktory ovlada zaklady prace s apache a linuxom to
A) s pomocou skusenejsieho(ktory sa vzdy najde) uzivatela trva asi 15 minut
B) s pomocou googlenia to trva *maximalne* do hodiny
3) lenivemu adminovi, ktory je nahovno to trva asi tyzden prehovarania, a nakoniec to za 2 hodiny spravi

4) , ktory je adminom servru a ani nevie, co ten server je, resp. mysli si, ze sluzi len na zarabanie penazi pomocou reklamy, ktoru kazdemu nanutil to trva vecnost a nakoniec nic nespravi, lebo to ani nevie len sa stazuje na uzivatelov, ze ake to maju velke poziadavky a zacne sa s nimi hadat, ze ked sa im to nepaci, nech idu hostovat inde ...

takze mojou otazkou je, ze preco nieje na tomto hostingu uz DAVNO rozchodeny napr. mod_python, ked admin *zjavne* musi patrit do prvej skupiny a trvalo by mu to maximalne 5 minut? ;))
Podpora Pythonu zde není proto, že o ní pravděpodobně nebyl projeven dostatečný zájem (+ možná něco z toho, co jsi psal ty?) - jako o všechno "pokud bude o XXX dostatečný zájem, není problém XXX doinstalovat/povolit"

Takže logicky: sežeň dostl idí, kteří budou na vyšší místa urgovat že chtějí Python a potom se to MOŽNÁ povede :)
Vicemene mas pravdu. Ale tady nejde jen o to, jaky je admin, ale je potreba prihlednout i na dalsi faktory.
V prvnim pripade jde o to kolik lidi by o to melo zajem a hlavne kolik lidi by tento jazyk pouzivalo. Coz, nic ve zlym, bude asi tak nekolik desitek lidi oproti tisicovkam ostatnim. Takze se naskyta otazka, jestli ma smysl toto povolovat.
Dalsim argumentem, ktery nevim jak u Miry, je zname prislovi: "Kdyz neco jde, tak proc neco menit". Coz je skoro to sami jako proc neni na WZ uz PHP5.
Mimoto na jinych freehostingu taky neni povolen mod_python.
Dalej si nejsem nejak jisty, ze by supradmin pri plnem provozu byl schopen zprovoznit mod_python za 5 minut. Je potreba rozlisovat server pro domaci pouziti a server pro masove pouziti.
noo pre zaciatok poviem, ze na moje obrovske stastie nastastie mam vlastny server, na ktorom hostujem, takze na toto tuna co sa tvari ako hosting nastastie odkazany niesom ;) takze nebudem sa tu dokricovat veci, ktore nepotrebujem, ale:

1) PRECO(aspon jediny dovod) tu nieje povoleny mod_python, resp. PRECO treba, aby sa zaujemci zhanali? absolutne nechapem... ved admin moze logicky povolit(keby vedel :D) mod_python a mnoho dalsieho bez toho, aby sa mu ludia museli doprosovat... nehovoriac o tom, ze python+mod_python(ale aj hocaky iny pascage) okrem toho, ze je neporovnatelne kvalitnejsi ako PHP by bol aj rychlejsi a MENEJ by zatazoval tento server...

"Dalej si nejsem nejak jisty, ze by supradmin pri plnem provozu byl schopen zprovoznit mod_python za 5 minut."
to bolo myslene obrazne, ale do hodiny bez problemov by vedel "zprovoznit" napr. PHP 5 aj google so svojimi tisickami serverov ;)) (aj toto je myslene obrazne ;-) ) kazdopadne hodinovy PLANOVANY vypadok by nikomu nevadil, viem ze su mnohe staznosti, ked padne server, ale treba rozlisovat pricinu padu serveru a stav PO pade...


k tomu prisloviu "Kdyz neco jde, tak proc neco menit" by som este dodal, ze keby sa ludstvo riadilo tymto prislovim, tak by som este stale kreslil po stenach jaskyne a ucil sa ako ulovit diviaka a urcite by som nemal tu cest s tebou si pisat vdaka niecomu zvanom internet :)
nj, ale lenost někdy vede k pokroku a někdy naopak ke stagnaci...;-)))
ad1: čím víc blbostí máš v Apachi povolených, tím víc je
a) náchylnější na útoky (skrz případné díry v rozšířeních)
b) náchylnější k selhání (skrz případné chyby v rozšířeních)
c) náročnější na hardware (co aktivní mod, to nějaký paměťový nárok o spotřebě CPU nemluvě)

Netvrdím, že jeden mod udělá výraznou změnu, ale vem si, že ten bude chtít povolit tohle, tamten tamto, atd. a nakonec z toho bude těžký moloch, který bude umět všechno a přitom nic nesvede.


" kazdopadne hodinovy PLANOVANY vypadok by nikomu nevadil" vsadím se, že se zde najdou tací , kterým bude úplně jedno, jestli byla odstávka plánovaná pro jejich dobro, nebo ne - prostě to nefungovalo a hned je záminka navážet se do velení WZ. Tací hold jsou a vždycky budou :/

ad přísloví: to je nepřesné :) Člověk je, jak známo, tvor líný a malovat po zdej jeskyně nepřestal kvůli tomu, že by to nefungovalo, ale kvůli tomu, že byl moc pohodlný hledat bobule -> drtit je kostí -> patlat po křivém kamenu ve světle louče.
ohjoj, zasa to zavana flamom, ale nevadi, dneska aj tak nemam nic ine na praci ;)

ad1: a)b) -> pozeral si kolko utokov ide na tento server?(lebo ja nie ;-]) kazdopadne viem, ze niekedy asi pred polrokom boli problemy v administracnom rozhrani a ine ;) proste chyby su *ovela* castejsie na vyssej urovni ;)a ver mi, ze apache a jeho mody nemaju az tak vela chyb(dokonca, by smo mohol povedat ze nemaju ziadne ;-)) nehovoriac o tom, ze wz sa tiez nejak casto nepatchuje(imho maximalne raz za 3 roky ;-]). takze skor by pomohlo viac sa o server starat :)
c) pochybujem, ze by ta zmena bola nejak cititelna(a ako som hovoril, stranky robene "v" mod_pythone zatazuju *o dost* menej CPU-cko na ukor malickeho prirastku vyuzivania pamate).

"těžký moloch, který bude umět všechno a přitom nic nesvede"
- kto tu hovori o tazkom molochovi? (neviem to prelozit ;-)) staci par *zakladnych* veci, ktore uz vsade na platenych hostngoch su

ad2: zaujimave, ze sa to nerobi(neupdatuje) koli nejakym ;) len tak btw ako oni tlacia na vedenie(rad by smo tie iste metody pouzil pri boji za mod_python)? tym, ze pojdu hostovat inde?:)) ved koli tomu, ze je tu malo funkcii, uz ovela viac o dost lepsich programatorov urcite odislo uz ;) a okrem toho, ked nahodi sa tu nieco nove, som zvedavy na pomer pochvaly+vdaky vs. nadavky a staznosti ov. podla mna prva skupina bude mat *drtivu* prevahu nehovoriac o pribytku novych ludi ;)
aa este ma tak napadlo: co keby bola ta hodinova odstavka medzi 1 a 2 hodinou rano? alebo hockedy neskoro vecer? ovela menej by prekazala(nakolko skoro vsetci hostujuci su z nasho casoveho pasma ;-])...

ad prislovie: :-))

ps: viem, ze sa na tento hosting uz nevratim, resp. nesom nanom asi od februara, ked mi uz zacali jeho nedostatky prekazat, ale chcem aby sa zlepsil, nakolko je to moj prvy hosting, na ktorom som sa ucil programovat, proste srdcofka ;))

pps: takze by zase neostava nic ine, ako vidiet chybu v adminovi ;)
Bylo by dobré, kdyby zde byla nějaká novější verze php ne 4.3.4(15.12.2007) když už dávno je 5.2.5, uvítal bych i mod_python, ale vytvářet nějaké větší věci na tomto "archivním" php mi přijde zbytečně nesmyslné. Takže přecházím ke konkurenci...
len tak btw, som zvedavy, kolko ludi este bude musiet odist, aby sa veci dali to pohybu :)
Já s pythonem souhlasím. Já bych ho využil.
pavel: to je sice dobre, ze s nim suhlasis, ale admin sa este zjavne nenaucil, ako sa prihlasit na svoj ucet cez webove rozhranie a potom dokonca kliknut na forum a popripade aj precitat tuto ziadost, co musis uznat nieje najlahsia cinnost(aj ked vraj uz vycvicili opice, ktore vraj nieco primitivne dokazu s pocitacom... *niekoho nemenovaneho* tu zrejme nanestastie nemal kto vycvicit...) ;-)