book



Zdravim všechny!
Mám tabulku
CREATE TABLE `kniha` (
`id` INT( 11 ) NOT NULL AUTO_INCREMENT ,
`ip` VARCHAR( 39 ) ,
`jmeno` VARCHAR( 20 ) NOT NULL ,
`mail` VARCHAR( 40 ) ,
`datum` DATETIME NOT NULL ,
`zprava` TEXT NOT NULL ,
`cemu` INT( 11 ) NOT NULL ,
`vypsat` INT( 1 ) ,
PRIMARY KEY ( `id` )
) TYPE = MYISAM ;

ta je výsledkem předělávky více tab do jedné, protože dřív jsem chtěl mít v knize návštěv vždy příspěvek a možnost na něj odpovědět. Ovšem nyní chci, aby šlo odpovídat i na odpovědi na příspěvky.
Původní dotaz tedy bylo něco takového:
MySQL_Query("SELECT id, jmeno, mail, date_format( datum, '%e. %c. %y v %H:%i:%s' ) datum, zprava, cemu FROM kniha where vypsat is null ORDER BY cemu DESC LIMIT $x , $q");
do "cemu" se mi vždy ukládalo id příspěvku na nějž bylo odpovídáno, přičemž u "toho zakládacího příspěvku" se cemu=id, takže stačilo vše seřadit dle "cemu"
Ovšem nyní mám jen tezi, že do "cemu" bych mohl ukládat id i "odpovědí", přičemž bych tak poznal, které odpovědi na odpovědi ke kterým patří, jenomže pak už to nemůžu takhle jednoduše řadit dle "cemu". Neví někdo jak bych ten dotaz mohl napsat?
Udelej z toho normalni stromove razeni.. ID/parrent_ID.. Jde to potom jednoduse vypisovat napr rekurzivni fci.. Nebo to muzes napr udelat, kdyz tam pridas sloupec, kde se za sebe bude ukladat datum v unixovem formatu.. cas_prizpevku cas_odpovedi dalsi dalsi... JE to prasarna, ale jde to tak udelat pomerne jednoduse...
imho lepsi je dat do tabulky sloupce `id` a `parent_id` a tridit to rekurzivne, jak rikas. To druhe reseni neni moc stastne ;)