typ sloupce - datumv mySQL

Nevite někdo jak se nastavuje typ sloupce datum v tabulce a v jakym formatu se do nej uklada ci taha ven? Potrebuju datum v tabulce porovnat napr. s aktualnim a zatim me to napadlo delat jen pres dat. typ varchar, ale urcite to jde i jinak. Help. Dik za kazdou pomoc.
to je asi to nejhorsi reseni ktere slo vymyslet
existuje datovy typ datetime, popr. timestamp, prinejhorsim int, ale na varcharu nebudou fungovat ani operace porovnani s necim
No a jak se do toho sloupecku napr. formatu datetime uklada? Neslo by tady zobrazikt kousek kodu?Docela by me to helplo. Potrebuju hlavne porovnat akt. cas s casem v tabulce.
ja do datetime ukldam ve formatu Date ("Y-m-d H:i:s"), nevim, jestli to jde jinak
A jak to potom treba porovnavas s aktualnim?
dokumentace mysql -> kapitola 6.3.4
dokumentace mysql -> kapitola 6.3.4
kteroumas na mysli ja jkich vydel na netu vicero
AFAIK existuje jedina oficialni i kdyz je pravda nakopirovana na ruznych mistech (a nemusi ani vypadat graficky uplne stejne ;-)
jeste k tomu "prinejhorsim int": je spatny pouzit int a unixovy cas?
Není, dokonce je to podle mě lepší!

Už se tady na toto téma párkrát diskutovalo. S unixovým časem se daleko lépe pracuje ve skriptu, a proto se taky hodně používá. Jedinná zdánlivá nevýhoda, že musíš každé datum před vypsáním přeformátovat, není přece žádný problém.

Na druhou stranu někteří "šílenci" :) používání date a datetime přímo odsuzují a zakazují. To já zase ne! Určitě má své využití a jeho hlavní výhody plynou z možnosti použít vestavěné SQL funkce. Tak například jednoduché datum, v mém případě třeba fotbalového utkání, ve formátu dd.mm.rrrr psát jako unixový timestamp do int(11) je přese zhovadilost.
ja jsem jeden z tech silencu :)
Ja vím :-)
A proč vlastně DATE či DATETIME nedůvěřuješ?

Já, u data které nese pouze časovou informaci a neprovádím s ním jakékoliv další výpočty, vůbec timestamp nepoužívám. Vždyť to vyjde nastejno přeformátovat datum na číslo či pozpřeházet dny, měsíce a roky. Když chci vybrat třeba záznamy s datem mladším něž 10 dnů, použiji

SELECT id, datum, typ, zapas, vysledek
FROM zapasy
WHERE datum BETWEEN DATE_SUB(CURRENT_DATE, INTERVAL 10 DAY) AND CURRENT_DATE
ORDER BY datum DESC

a mám po starostech.


Ale je to asi jedna z těch otázek typu různé struktury {} v syntaxi, na které skripty nestojí ;-)
nikdy nemuzu s jistotou rict jestli to nekdy nebudu potrebovat nejak formatovat jinak....
timesamp uz mam natolik v ruce ze mi zadny operace s nim nedelaji problemy...
DATE never ...
Asi je to jedno ...

S tím unixovým časem asi nemám tolik zkušeností jako ty, takže se ještě na něco zeptám. Vždycky ve mě hlodala otázka, jak je to s těmi sekundami, když počítáš jen se dny, měsíci atd. Když pomocí MkTime() získáš timestamp určitého dne, tak to v sekundách znamená 0:00 v noci onoho dne?

Kdybych chtěl potom počítat pro výběr z databáze nějaký časový úsek mezi dvěma dny, počítal bych asi "způsobem" n*24*60*60. Zneklidňuje mě tam pořád jen těch 0:00, stále si paranoidně :-) představuji, že by se to čirou náhodou mohlo nějak propočítat k jinému dni.
<DIV Align=center>Bagr!</DIV>
Ja osobne pouzivam INT(10) a Time() + Date(). Tim se da v pohode udelat vsechno.