čeština v MySQL

Mám systém přes MySQL, který vybírá z databáze novinky. Již dříve ve stránce mám napsané v parametru META kódování stránky (tzn. charset-windows1250 nebo tak nejak).
Jakmile ovšem načítám data z MySQL, česká diakritika se zobrazuje špatně. Samotná čeština mimo databázi mi samozřejmě jede bez problémů. Je potřeba nějak speciálně ošetřit skript na zobrazení údajů z databáze? Samotná databáze s češtinou problémy nemá, takže problém je někde mezi databází a samotnou stránkou -> tzn. ve skriptu. Poraďte prosím, předem díky.
dobry, uz sem si to zjistil... rikal sem ze je to naka blbost - nastaveni phpmyadminu na prvni strance, kdo s tim mate taky problem. je nutne zmenit na czech(win1250cset nebo nak tak)
Tak tím to fakt není, neboť to co nastavuješ na úvodní stránce phpmyadmina má vliv pouze pokud do datábáze vkládáš něco z něj, ale ne pokud tam vkládáš něco z vlastního skriptu. Takže ta chyba byla pouze pokud jsi tam vložil něco z phpmyadmina.
jasny, ale pokud tam strcis phpmyadminem ž,š atd. tak se ti v samotnym phpmyadminovi zobrazi dobre, ale pokud to zobrazujes na strance, uz je to spatne. Tam byl ten problem...
Klikni na:
-> podpora -> Jak získat data z SQL správně setřízena?

SQL server ukládá data přesně v té podobně, v jaké je obdržel od klienta. Pokud byste chtěli uložená data při výpisu řadit, máte dvě možnosti:

* Používat pouze kódování normy ISO-8859-2. Server při řazení používá toto kódování.
* Používat kódování Windows-1250, ale při každém spojení k SQL serveru zadat příkaz SET CHARACTER SET cp1250_latin2 . Server pak přijatá resp. odesílaná data překódovává do/z ISO-8859-2. [více informací]


To je vse.
a když to chci v utf-8, tak co?