Opera alias rovnocenný prohlížeč

ve FF se selecty IMHO chovaj slušně - zkoušel jsem s nima různý kejkle a vcelku úspěšně

IE7 vypadá hezky, ale když jsem si ho nainstaloval, zpomalil se mi znatelně celej komp...:( Nejdřív jsem si to s tim nespojoval, ale bratranec se ptal, jestli už ho mam, a jestli je to ok, že jemu to hrozně zpomalilo komp, tak ho zase odinstaloval. no tak jsem ho odinstaloval a komp běží zase rychle jako předtim. :D
(zpomalení i když IE7 nebyl zrovna otevřenej!)

Vaše zkušenosti?
Btw neni někde online nějaká možnost jak si nechat zobrazit stránku zobrazovacím jádrem IE7 a třeba to dostat jako obrázek? Chtěl bych optimalizovat i pro IE7 ale nechi ho mít nainstalovanej... Gůgl mi nic neporadil, třeba mi poradíte vy.
Případně to může bejt pro Vás takové cvičení, rozjet takovou službu ;-) First idea: server na windowsech, který dostane URL, otevře ji v IE7 a vytiskne nějakym virtuálnim printerem jako obrázek; bude-li vychytanější, zbaví se předtim stylů pro tisk. IMHO stačí načíst stránku třeba PHPkem a uložit ji do souboru, ideálně se předtim zbavit deklarace CSS pro tisk - asi bych to dělal regexpama; a myslim že IE má nějakej opšn, přes kterej se dá vytisknout soubor. Do you feel the challenge? :-)
Ono o stylovani formularu se vedou dlouhe spory - nekdo i tvrdi, ze by se to delat nemelo vubec.. (casto je mi jasne proc - kazdy prohlizec vykresluje formulare jinak - zkuste si treba udelat ramecek kolem radio inputu s textem vedle tak, at je ten input vyskove uprostred ;) )

=RUR=
Jinak k IE .. resil jsem uplně identickej problém ..
a vyresil instalaci IE7 (zadne zpomaleni systemu nepozoruji, IE pousitm jen kdyz optimalizuju:D), a k tomu jsem si nainstalovas standalone verzi IE6
-> takze mam vsechny nejpouzivanejsi prohlizece :)
Nípal: bohužel se plateš, opera na nastavení okrajů a barvy imputy fakt kašle (ověřeno na dvou webech). stylování selectů je frochu oříšek, to je pravda :)
<HTML>Zvláštní, já jsem v Opeře nastylované inputy viděl a vídám. Např. checkbox s modrým okrajem čtverečku a černým pozadím, klasický textový input s modrým okrajem a černým pozadím... Nemáš někde zakázáno stylování formulářových prvků?

Nástroje -> Nastavení -> Pokročilé volby -> Obsah -> Nastavit styly... -> zaškrtni Povolit styly pro formuláře.</HTML>
Tomik
Ano, problem byl u verze 8. Od te doby se prilis jiste nezmenilo.
Rozhodne bych povazoval za blabol hlasku, ze kdyz to funguje dobre v Opere, tak vsude. Mam zkusenost opacnou, ze ma opera spoustu bugu. Spis tvrdim, ze, kdyz to jede ve FF, tak se to da celkem dobre upravit pro IE a Operu.
Ale, Opera ma i nekolik dobry vlastnosti. Ku prikladu prace s hlasovym rozhranim, prezentace, tisk, ... Zatim jsem nezaznamenal, ze by se dalo rozumne tisknout na vice stranek s moznosti nastavit rucne zalomeni stranky jinde nez v Opere. A docela mi to ztezuje praci v tomto okamziku. Ale na neco uz prijdu.
Zkratka je to samostatny dobre pouzitelny prohlizec. Jako rovnocenny bych jej zatim neoznacil. Az vyresi mnohe bugy.

Nípal (moderátor)
:)))

R.U.R. (jsrosa.wz.cz)
barva pismo X pozadi. To bude pokus o zabraneni necitelnosti. Bohuzel zrejme neresi obrazkove pozadi. Je to pekna vec, otazka je, na kolik je uzitecna.

Freeze (dreamer.kvalitne.cz)
stylovani formularu - problematicke, jsem za, aby se to nedelalo nebo velmi zlehka. Podobne odkazy. At je na prvni pohled jasne, o co bezi a ma to jednotnou strukturu.
Bohuzel, pokud zapnes fieldset kolem formulare, tak to je s formularem konec :) Takze tady nepomuze, jen to nastylovat.
>> Ano, problem byl u verze 8. Od te doby se prilis jiste nezmenilo.
Myslíš? Nevím, jestli jsi skončil u osmičky nebo jsi zkusil i devítku, každopadně se toho dost změnilo, i když na pohled zase ne moc. Výrazné změny nastanou příchodem Opery 9.5. Tam je použito nové renderovací jádro Kestrel.

>> Rozhodne bych povazoval za blabol hlasku, ze kdyz to funguje dobre v Opere, tak vsude.
Věc názoru. Já používám primárně Operu nejen ke čtení, ale i ke kontrole. Když dělám nový web, tak používám Operu. Na konci pak porovnám u ostatních. Ve FF bez problému. V IE6 záleží co posere. V IE7 celkem bezproblému s menšími úpravy. Záleží jak si rozumíš se standardy. Začátečník by mohl mít problémy.
Nípal: Aha, sorry měl jsem to vypnuté... ani nevím proč :)
Asi tyden pred vydanim Opery 9.5 jsem presel na betu #2. Nejen ze se zrychlilo (uz takhle rychle) vykreslovani, ale celkove se Opera zrychlila a hlavne mi nevymrza na nekterych strankach. (Ach kde jsou ty doby, kdy kazda 3. stranka CZC mi vytuhla Operu na 10s..)
Nyni bezim na Opere 9.5 a nestezuju si.

A co se tykalo toho otevirani tabu stahovani - v configu (opera:config) se da prepnout ze se otevre jen na pozadi (a tedy v titulku tabu bude kolik casu jeste zbyva).
Ja osobne jsem si do skoly vytvoril Portable Operu, kazdy konf jsem prosel 3x, upravil, opravil, vytunil (vyhazel podporu Javy, ovladani hlasem atd) a spousti se polovinu casu (papirove Celery 2.4GHz, vykonove se chovaj jak Celery 300MHz), 1000x lepsi jak IE6 co tam vsechny MS ovce uzivaj.

Doporucuju projet opera:config, je tam toho.. Hodne k nastaveni, kolikrat i funkce, o kterych clovek nevi.

Me teda vzdy Opera prisla vyspelejsi jak cokoli od 'konkurence', dokonce mi ani nevadi, ze ji pouziva tak malo lidi. Kazdopadne vsechny normalni lidi v mem okoli jsem zkonvertoval na Operu (i FFckare) :-).
Me zase prisel FireFox vzdycky vyspelejsi nej "konkurence" .. (a prekonvertovat by se ti me nepovedlo ;)) ..
(kazda ves, jiny pes)..

Stejně když tvořiš web validně, tak se zobrazí všude témeř stejně (řešíš jen IE a pripadně pixelové odchylky u ostatnich prohlizecu..)

Kdyz tak básníš o rychlosti Opery 9.5, počkej na nový Firefox 3 (už 17června;)) Ale k nove Opere - je hezci, rychleji, lepsi nez starsi verze - skoda jen, ze i stable ma svoje chyby :/ ;)
<HTML>Asi vás můj názor všechny rozhodí, ale to je účel.

Mě Opera 9.5 vzhledově docela zklamala. Včera, kdy jsem na ni přešel, to byl šok (hlavně ten tmavý řádek s taby s maličkými zavíracími křížky, to fakt vymyslel nějaký inteligent). Ještě že se odpoledne objevil klasický skin, spolu s vyházením asi šesti nadbytečných tlačítek jsem se dostal k původnímu čistšímu vzhledu. Zatím pozoruju hlavně skvělou rychlost, jinak se na to nabalil přeplácaný/nepřehledný našeptávač v adresním řádku atd.

FF 3... hmm, kolik budu potřebovat modulů, aby to umělo aspoň z části to, co Opera?</HTML>
<HTML>Ha!

opera:config -> User Prefs -> Addressbar Content Search -> odškrtnout -> OK a našeptávač je jakžtakž v normálním stavu.</HTML>
>>> "Nípal: FF 3... hmm, kolik budu potřebovat modulů, aby to umělo aspoň z části to, co Opera?"

Mám ve FX celkem 3 rozšíření (teda mám jich pět, ale jen 3 používám) a z toho jeden je Google notebook a ten pochybuju, že v Opeře je standardně. Takže vlastně dva rozšíření.
A absolutně NIC mi nechybí. Nic co bych od *prohlížeče* očekával, že bude umět. Pochopitelně nemůžu někomu brát, že od prohlížeče očekává i poštovního klienta, antivirus, mp3 přehrávač a kávovar. Pro takového je jistě Opera lepší. Ale nemyslím si, že je to běžný přístup.
Dneska jsem aktualizoval na verzi 9.5 - a kupodivu ! se po kliknutí na Otevřít v... Opeře - otevřou 2 okna (stejně jako v té předešlé verzi).
Tak nevím v čem je rozdíl, kromě toho, že verze 9.5 má o 2,2 MB více, než předchozí verze Opery :-) Asi jako příspěvek k "plnohodnotnosti"...
Když už jste u toho pomlouvání Opery tak se taky přidám :)
Opera je celkem slušný prohlížeč (zvlášť poslední verze už začíná být použitelná). Bohužel její pojetí nemusí vyhovovat všem (i mě). Její moderní heslo "all in 1" je sice hezké, ale z jinak kvalitního prohlížeče se pro mě stává nepoužitelná záležitost. K čemu mi jsou tuny funkcí, když je nevyužiju a akorát mi překážejí?

Emailový klient - mám lepší; Stahovač z p2p (nebo co to je) - nepotřebuju, kávovar - kafe nepiju...

a zase na druhou stranu - kde je nějaký solidní nástroj pro vývoj webu? Nikde! oficiální widgety? Nepoužitelné. Kde je kvalitní FTP klient? Taky nikde, pořádný blokovač reklamy, plně přizpůsobitelná gesta myší, ... nic. Hlavně že na webu jsou tuny widgetů se šachy, dámou a podobnejma hovadinama.

PS: následujícím u mě Opera ztratila poslední kousek obdivu a klesla až na dno k odpadu jako IE: Opera je tak sprostá, že bez zeptání importovala záložky a historii z mého FF. Kdyby to aspoň bylo pořádně a ne takhle zmšeně...

PPS: abych nevypadal jako "ten, jehož jméno se nevyslovuje": On ani trojkový FF není takový zázrak jak vypadá. Kam ten svět spěje... :/
<HTML>Nesouhlasím. Např. touch the sky je docela použitelný krásný widget. Nebo třeba pravítko... (což se webdesignérovi může hodit). Co se týče tvojí kritiky all-in-one - nepotřebuješ, nepoužívej, nevšimneš si. Akorát ten bittorrent je třeba vypnout (já jej taky nemusím).

S emailovým klientem v Opeře jsem třeba já spokojený. Používám ho.

Pořádný blokovač reklamy. To, co je v Opeře, ti nestačí? Řekl bych, že blokuje velmi dobře.

Solidní nástroj pro vývoj webu - developer tools (dobré třeba na debug css).

Import bez optání - myslím, že je to samozřejmost, přece se nebudeš s vytvářením záložek patlat zvlášť pro každý prohlížeč.

Gesta myši - lze upravit (aspoň podle http://operawiki.info/EditingINIFiles).

Takže?

Ano, nesouhlasím s tebou, dělej si s tím, co chceš.</HTML>
Hm - blokování reklamy jsem nenašel (ale třeba v Opeře opravdu je).
Operu jsem stáhnul a užívám jen proto, abych si porovnal vzhled stránek mezi jednotlivými prohlížeči. Vždycky si zanadávám a pak se na to vykašlu :-)

Firefox by byl nej... kdyby byl o trošku rychlejší při spouštění - jinak mu nic nevyčítám (narozdíl od Opery nebo IE).
<HTML>Pravým tlačítkem na stránce, blokovat obsah.</HTML>
V podstatě plný souhlas v Nipalem.
Ale je to pouze tvůj názor a já jej respektuji. Každej má jiný vzkus. All-in-one záleží na každém jak kdo bere. Pokud používáš prohlížeč výhradně jen jako prohlížeč, pak je jedno co který použít. Horší už je, co od prohlížeče očekáváš. Firefox má takový zvláštní koncept. V základu je jen chudý prachobyčejný prohlížeč, co nabízí jen zobrazení stránky. Pokud tam něco potřebuji, tak jej musím rozšířit. Což může někomu vadit, někomu zase vyhovovat.
Opera je all-in-one, ale má takovou chuťovku. Pokud danou funkci či příslušenství nepoužíváš, tak o ni ani neviš. Dozviš se o ni až ji začneš používat. Takže je to vlastně stejný koncept jako u Firefoxu, ale dané funkce již nemusíš stahovat a instalovat. Navíc jsou přímo v prohlížeči, takže odpadá nestabilita komponenty, jak je u Firefoxu zvykem.

A teď k jednotlivým bodům:

Emailový klient > věc názoru. Používám integrovaný. Výhodou je, že poštu můžu kontrolovat ve stejnou dobu, kdy prohlížím stránky. Takže odpadá spuštění nějakého programu navíc a ještě ke všemu, aby zůstal viset někde na pozadí a žral cenné MB paměti.

Stahovač torrentu dá se vypnout a pokud nepoužíváš, tak je skrytý. Viz druhý odstavec o aio.

nástroj pro vývoj webu? > Opera 9.5 obsahuje v základu Dragonfly. Což je obdoba Firebugu, ale je ještě v plenkách. Jinak díky extremní customizaci lze do opery přidat jakoukoli developerskou funkci, takže i vývojáři maji co použít.

oficiální widgety? > Já je osobně nepoužívám. Zatím jsem nenašel smyslplné využití. Ale nevadí mi to.

Kde je kvalitní FTP klient? > Firefox má kvalitní FTP? Žádný jsem nenašel. Rozšíření je něco jiného. Jinak Opera, stejně tak jakýkoli jiný prohlížeč má standardního FTP klienta.

pořádný blokovač reklamy > kvalit Adblocku nedosahuje, ale bohatě stačí. Blokuje vše, co zadáš. Navíc je v základu dostupný. Což se o Firefoxu nedá říct.

plně přizpůsobitelná gesta myší > bezproblému. Operu můžeš změnit jak se ti zlíbí. Gesta, klávesy, menu, toolbar, skin, dokonce i jednotlivé stránky.

import záložek: A Firefox to tak nedělá? Mimoto. Mám taky Firefox a nedávno jsem čistě instaloval Operu 9.5 a nic z firefoxu neimportoval.
Nípal: pravděpodobně jsi mě nepochopil správně.

"Gesta myši - lze upravit" bože, ještě aby neumělo. Ale jde tam nastavit citlivost, odchylka od směru, maximální / minimální délka tahu, ... aby bylo gesto uznáno? Nejde.

"přece se nebudeš s vytvářením záložek patlat zvlášť pro každý prohlížeč"
To nebudu, ale za slušnot považuju aspoň při prvním spuštění zobrazit jedno blbý okýnko Chcete importovat záložky? Ano-Ne. Nic víc, nic míň. A když už teda chce kopírovat záložky, tak pořádně.

"developer tools" =D dobrej vtip. Opravdu na profi úrovni by se ti každej vysmál (a kdo by se ti nevysmál není profesionál nebo má hodně taktu). Ale pro obyčejný "ťukání kódu nadšenců" to jistě stačí (to abych nebyl nařčen že si z Opery pořád jenom dělám srandu)

"Pořádný blokovač reklamy." Umí filtrovat za pomocí regulárních výrazů? Dokáže blokovat i HTML elementy (div, span, img) podle zadaných kritérií (i bez URL)?

Tomík: ale to je přesně to, o co ve Firefoxu jde. Máš solidní základy a ty si během pár minut upravíš dle svého. Nic nechybí, nic nepřebývá a nezavazí.


Operu <duraz>nezavrhuju</duraz> a <duraz^2>Firefox nikomu nenutím</duraz^2> - jak jsem již jednou psal: Opera je kvalitní prohlížeč, ale její filozofie mi nesedí. Mě osobně oslovila filozofie Firefoxu: jednoduchý základ s extrémními možnostmi rozšiřitelnosti, kterých taky pěkně využívám :)
Stačí nakouknout tady na wz do mailové schránky a hned máte představu o "rovnocennosti" Opery :-)
Je sice pěkný, jak jsi, Tome, popsal, co všechno tam někde v tom Firefoxu JDE, ale už od druhého odstavce mi v hlavě bobtná jedno slovo...

UKAŽ!

... Jinak je to jen vazelína dobrá leda pro honění ega tzv. "profesionálů", co se vysmívají (nebo nevysmívají a mají dostatek taktu) ostatním.
Mě se strašně líbí, že když se jen náznakem zmíním, že je v něčem Firefox lepší než Opera, jak hned všichni reagujete jak těžcí alergici =) A to, že jsem Operu i několikrát pochválil jako by vůbec nebylo (nebo chválit Operu je standard?).
Dobře, mám ukázat, ukážu: stáhni si portabe Firefox (aby sis náhodou nezaneřádil systém takovým svinstvem jako FF) a k tomu tento doplněk: https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/1843 Pořádně otestuj a potom se ptej dál.

PS: sám sebe považuji za nadšeného pisálka a ne za profíka.
Z mé strany já Firefox nekritizuji ani neopovrhuji. Ať si každy používá co chce. Jen jsem šel do protiútoku na poznámky o Opeře :)
Jinak Firebug je jedna z mála věcí, která je na Firefoxu to nejlepší a bezkonkurenční. Mimoto na linuxu používám Firefox, pač se mi tam ještě nechtělo instalovat a ladit Operu :o)
Tom: Neboj, systém si náhodou nezaneřádím, mám ho Firefoxem zaneřáděný úmyslně už nějakou dobu ;).

Nechápeš pointu - je úplně fuk, že kritizuješ / chválíš, horší je právě to "když se jen náznakem zmíním". Volal jsi po nějaké funkci, Nípal ti ji nabídl. Čím jsi odpověděl? Náznaky... Ani jeden název konkrétního addonu.

(Osobně jsem alergický na ohánění se "profi úrovní" ;). )
Zajímavá debata... vlastně typický prohlížečový flame :) Nu což, taky přispěju :)

Nedávno jsem místo Opery 9.2 začal používat FF3. A teď už bych neměnil. Ono totiž co Opera umí v základu, do FF dostanete několika rozšířeními (pokud je to potřeba). Jenže FF se dá rozšířit o několikanásobně víc věcí, než si Opera vůbec umí představit. Kromě firebugu třeba takový Web Developer Toolbar. Opeří funkce toolbaru i dragonfly mají zásadní nevýhodu - stahují se z webu. A to je podle mého dost zásadní.

Ale jsou i další. Třeba ColorZilla, HtmlValidator, IE Tab, Linkification, MeasureIt, PicLens, Live HTTP Headers, kontrola pravopisu. Tohle do Opery nedostanete, ale dokáží vám hodně usnadnit práci ;)

A rychlost? Od FF2 se dost zlepšila, ale Opera je pořád rychlejší. Jenže, jaký to má význam... Prohlížeč pustím jednou a mám ho pořád puštěný. jaký je rozdíl v pár sekundách? A u rychlosti vykreslování to samé. Na co je mi stránka vykreslená o 2 sec dřív, když ji pak budu číst 5 minut?

"Cenné MB paměti" to mě opravdu rozesmálo... :) Takový e-mailový klient, který se probudí jednou za 20 minut, aby zkontroloval maily, zabere v paměti minimum... zbytek času leží ve swapu...
A navíc, Opera ani FF si se svými 150-200MB v paměti nemají co vyčítat :-D