Instalace MS-DOS

Sehnal jsem si druhej PC (stará šunka) - čistej HDD - a chtěl bych si na něj nainstalovat (pokud možno) nejnovější verzi ms-dos... Jak na to? - nainstalovánim myslim to, že se nějaký data uložej na HDD a když zapnu PC, aby naběhnul rovnou DOS a nemusel jsem tam strkat bootovací disketu atp...?
Na NETu jsem našel několik bootovacích disket (většinou win95), který mi taky "udělaj jako DOS", ale jak řikám, než se ty data načtou z diskety, tak to trvá trochu moc dlouho, takže to stojí za... Jak tam tenhle systém mám dostat - stačí odkaz nebo něco podobnýho - chytrému napověz, hloupého trkni :D
Obrazy instalačních disket:
http://www.tenzor.cz/valecko/index2.html
Tak nějak nevím o tom, že by MS vypustil MS-DOS 6.22 jako freeware. Takže nevím co dělají ty volně přístupné image na www.tenzor.cz.
Krásný obrazy disket, ale v čem je mam jaksi otevřít? V PowerISO, v CloneDrive ani v Daemonu to samozřejmě nejde a Norton Commander, jak tam radí jsem našel pouze pro win 95 - i když stáhnu verzi XP, tak to napíše, že mám systém "aktualizovat" na Win 95 :-(
http://www.zdarma.org/view.php?cisloclanku=2005050701
Nedavno sem zkousel FreeDOS pod vmware a teda sux. FreeDOS je zalozeny na linuxu (afaik) a je trosku jiny. Ja sem pred nekolika lety na netu nasel DOS (zadny FreeDOS) 7.10 (nevim jak to je mozny) a je to klasickej DOS, ma podporu CDROMek, proste vymakanej DOS. Pokud reknes, ja ho nekam upnu (byl normalne jako free ke stazeni, ted ta stranka uz hlasi 404)
Tak v tom případě tě prosím na kolenou, abys mi ho někam upnul...
Já osobně na jedné "pracovní" mašině mám WIN95 a v autoexec.bat na konci se spustí VC a tím pádem nenaběhnout WIN. Jenom, pokud ho ukončím, začnou se startovat (ale nemusí tam být, může být v autoxec za vc.com přidaný goto label_vc jako nekonečná smyčka)

A co se týká instalace : sys a: c:
Pokud mas na te diskete format.com tak si to spust z diskety a naformatuj disk : format c:/s po tomto formatu ti to ulozi systemove soubory na disk a dal uz muzes bootovat z hdd ;)
to už jsem zkoušel, naformátuje, všechno ok a pak, když spustim systém to u každýho příkazy (např. cd, help, mkdir) napíše chybný příkaz...
Samozřejmě, protože tam není žádný OS.
Pro obrazy disket použij např. program "FloppyImage".
Potom nastartuj comp z první diskety, měl by se spustit instalátor...
-Nevim, všechno se to podělá, buď hned, nebo po restartu - nejlepší by bylo to, co řiká OndraSter :D
MS DOS ke sve cinnosti potrebuje tyto soubory
1) Jadro - IO.SYS a MSDOS.SYS
2) CONFIG.SYS (spousti se po MSDOS.SYS a nastavuje specifikaci jadra, neni nutny)
2) COMMAND.COM (prikazovy interpret - zde jsou vnitrni prikazy - cd,dir,rm,.. a bez nehoz system nemuzes ovladat)
3) AUTOEXEC.BAT (davkovy soubor, ktery spousti prikazy hned po zavedeni jadra, neni nutny)
4) Uplny MS DOS ma v sobe jeste externi prikazy umistene v adresari c:\DOS, ale ten neni nutny.

Tri hlavni soubory (IO.SYS, MSDOS.SYS a COMMAND.COM) by se mely vytvorit pomoci prikazu "format c: /s" nebo "sys c:" z diskety MS DOS, nebo bootovaci diskety Windows95(98).
A jeste jedna dulezita vec. System musi byt na primarnim aktivnim partition (partition, ktery se nacita jako prvni).
Config a Autoexec není nutnej, důležitý je nabootovat z A: a potom přenést systém tak, jak píše Tomík (format c: nebo sys a: c: [:zdroj :cíl, jinak to nefunguje]). Aby se potom system natáhl z C:, musí být nastaven FDISKem správnej aktivní oddíl (+ popř. v SETUP nastavit pořadí bootování)
Mam tu nekolik verzi, zatim uploadnu jenom tu zakladni (2 diskety).. Pak tu mam jeste jednu na CD, ale tu sem kdysi blbe vypalil a nebootuje, ale obsahuje instalator a moznost pridat si dalsi veci z adresare /addons


zakl. verze: http://ondraster.ic.cz/dos710.tar.bz2 (sem na linuxu a nevim jestli prikaz tar umi vytvorit .zip archiv, tak sem zvolil .tar.bz2.. WinRAR ho otevre.. Konqueror se mi odmita spustit, jinak bych dal ten .zip ;) )
$ sudo apt-get install zip ;)
donny: debian(a na nem zalozeny(K)Ubuntu jeste vic) sux :)
ja na to mam svatou trojici 8-) (slackware & zkompilovany jadro rulezz)
Mám tu menší návod pro ty, kterým to nejde.

Doporučuji zkusit ten MS-DOS z:
http://www.tenzor.cz/valecko/index2.html
Stáhni si ty 4 diskety a rozbal ty ZIP soubory do stejné složky.
Připrav si taky 4 opravdové diskety, budeš je potřebovat.
http://www.slunecnice.cz/product/Floppy-Image/download.html - to si taky stáhni, nainstaluj to, a spusť to. Zmáčkni tlačítko Browse, které je dole. Vyber kde sis rozbalil ty diskety a tam budou 4 soubory (obrazy disket), vyber ten první. Vlož do disketové mechaniky zformátovanou disketu a zmáčkni tlačítko Start. Tak nějak postupuj se všemi obrazy disket.
Poté vlož ty diskety do toho starého počítače a postupně ten MS-DOS nainstaluj.
Nebo si stahni to my, otevri ten archiv a priprav si 2 diskety, nejdriv v adresari 710d1 spust makedisk.bat a pak v tom druhym pri druhy diskete spust makedisk.bat :D
Jak proste mily Votsne
OndraSter: proc to rikas? To je jako bys tvrdil, ze FF nebo Opera je jeden lepsi. Jinak mezi nami zkompilovane jadro ma snad kazdy, ne? Jestli se chces vytahovat tim, ze sis zvladnul zkompilovat jadro, tak rulezzz.

Jinak nevim, proc delate takovou vedu s instalaci DOSu...
<HTML>Cekam kdy se tu ozve Tomik :)
Na tohle je odbornik on, mozna to ma jeste doma na disketach :)</HTML>
Richard: Na co cekas? ;)
Nerekl bych, ze bych na tohle byl odbornik. Jen si to pamatuji ze stredni, kde jsme tohle delali. A diskety dohuzel nemam.
donny: a) jo, kompiloval sem si ho sam (2.4.x je starsi jak metuzalem)
b) kdo se tu vytahuje? jen rikam, ze deb mi proste nesedi a ze nejlepsi kombinace je slack+zkompilovat si jadro (pac slack jede doted na 2.4)..

Tak co, funguje?

btw, mam doma jeste originalni DOS 5.0 :) (sem ho nasel v nakym sberu s papirem, kdyz to tata privez od naky firmy :) )
<HTML>Tomík: aha ja myslel Tonik ne Tomik :/</HTML>