Preinstalovanie W98 SE

Mam takyto problem. Rad by som preinstaloval W98 SE v nemeckom jazyku na slovensky.
Existuje na nete nejaka utilita, ktora by preinstalovala iba jazyky. Ak nie ako mam postupovat aby som ho cely preinstaloval? Mam CD s W98 SE a potreboval by som podrobny postup pre instalaciu Windowsa, nakolko som to este nikdy nerobil. Ten W98 SE mam na jednom HDD a mam ho najprv odinstalovat a potom nainstalovat? Poradte.
Poradil by mi niekto kde by som mohol si stiahnut servis pack 6 pre W2000?

Uz vopred dakujem
Nejlepší je zformátovat disk (za přepokladu že máš kam zálohovat) a pak čistou instalaci. žádná utitlita na jazyky není. Instalace je v celku jednoduchá, má to průvodce. Odinstalovat Widows nejde nijak, pouze smazat.

SP6 pro W2k najdeš na Windows Update
Můžeš ho obnovit ze zálohy, přepíšou se sytémové soubory .. aspon já to tak dělal ....tedy ze zálohy myslím že tam vrazíš instalaci a dáš inovovat
dakujem za rady skusim ten jednoduhsi sposob ze tam vrazim instalacku a dam inovovat.ak to nepojde aj tak musim zmazat windows a sformatujem disk
pomohol by mi niekdo ako sa formatuje disk?lebo som to este nerobil.
format c:
Vlezeš do dosu a napíšeš format c: a entr .. pokud máš systém na disku x tak format x: ...
Potom resneš compa a vrazíš tam instalační disketu pokud tvůj comp neumí bootovat z cedka, z diskety tuším Shift + F5 zapneš Dos v a nalistuješ tam kde máš na disku tu instalačku widlí a dáš setup.exe .. pokud ji máš na cdčku tak z toho ..
Já to dělal vždycky takhle a z hadru
to znamena ze viem ze ked odinstalujem W98 SE tak bude cierna obrazovka a bude blikat iba kurzor a tak napisem prikaz format c:a on sa mi automaticky sformatuje, spravne som to pochopil?
A ked sa sformatuje mam tam strcit CD s instalackou W98 a on sa mi spusti a ponukne mi nejake moznosti?
No hele nevim jestli bys to měl dělat jestlis to nikdy předtim nedělal ..
1. vytvorit startovaci disketu (Ovladaci panely-Pridat odebrat programy)
2. dát do PC a restartovat , az se vyblbne napis format c: a stiskni Enter
3. vloz instalacni cd, vypni-zapni bednu, potvrd volbu s podporou CD, napis setup a stiskni Enter
4. po instalaci prijde ta prava zabava se shanenim a instalaci ovladacu
5. jestli jsi to nikdy nedelal, tak za par dni nashle :-)
RAZ TO KAZDY MUSEL ROBIT POPRVYKRAT!

Preinstalovanie systemu nie je az take tazke, ako ked sa instaluje system na novy disk. Aj najma, ked je k tomu startovacia disketa. Staci potvrdit vyber "Spustit s podporou CD-ROM" a z prikazoveho riadku napisat (pre Win98) X:\Setup.exe (kde X znamena oznacenie jednotky CD-ROM). Potom sa uz spusti kontrola disku a nasledne instalacia systemu...
>RAZ TO KAZDY MUSEL ROBIT POPRVYKRAT!

někdo si třeba koupí pc i s widlema, to tě nenapadlo?

mělo by to jít tak jak říká Duso, i bez formatu, ale někdy si system vymýšlí chyby (blbosti)
Dakujem o zaujem mi pomoct a poradit, takze z toho co som precital som pochopil, ze mam ist do dosu kde mam zadat prikaz format c: a enter a potom cakat kym mi nenaformatuje disk.
Potom strcim bootovacie cd do mechaniky potvrdim moznost Spustit s podporou CD-ROM a do prikazoveho riadku napisat E:\Setup.exe kde E je oznacovana CD mechanika a potom cakam kym sa mi nainstaluje W98.
Ak som niekde spravil chybu opravte ma.
Takze nemusim odinstalovavat W98 z disku, nakolko ked formatujem disk tak sa mi odinstaluje automaticky, alebo nie?
ne že se odinstaluje, smažou se ti všechna data na disku i s windousema. komplet všechno.
aha takze mozem to rovno sformatovat nemusim to z disku najprv odinstalovat a potom sformatovat disk.
Kolko trva sformatovanie a kolko nainstalovanie W98 a ake uskalia mozu nastat, teda co ma moze prekvapit a naco sa ma pripravit?
Ahoj,

podívej, všechno co tu bylo napsáno je vesměs v pořádku, ovšem je tu několik zásadních informací: Pokud budeš formátovat disk, opravdu se smažou všechna data - všechny nainstalované programy, hry, všechny dokumenty, obrázky, prostě všechno. Dokumenty, obrázky, hudba.. to se dá zálohovat. Ale programy zálohovat nejde. Pokud zformátuješ disk, musíš je po instalaci windows všechny znovu nainstalovat - pokud máš z čeho. Takže pokud nemáš od některých programů instalace (třeba ti něco nainstaloval kamarád z cdčka a to si pak odnesl), máš smůlu.

Další věcí jsou ovladače, jak už bylo nakousnuto výše - všechny se smažou, což znamená, že počítač po nové instalaci windows nebue umět správně pracovat s tvým hardwarem. Máš instalační CD od zvukovky, grafické karty, atd...? Pokud ne, máš problém...

Co z toho vyplývá: Pokud ten počítač trochu potřebuješ, nebo je v něm něco, o co by jsi nechtěl přijít, raději se do ničeho nepouštěj a pokus se sehnat nějakého kamaráda, který má trochu zkušeností a pomůže ti. Od něj se to naučíš a příště už můžeš pracovat sám :-)

Pokud se do toho skutečně budeš chtít pustit, pokus se nejprve o ten méně destruktivní způsob - nic neformátuj, dej do mechaniky CD se svými slovenskými (nebo jakými) windows, pokud se samo nespustí, otevři ho a spusť instalátor (setup.exe nebo install.exe - teď si nejsem jistý). Postupuj podle pokynů - proběhne (snad) aktualizace/přeinstalování tvého systému, přičemž by měly být zachovány všechny programy, všechna data, ovladače atd... (!měla - není to zaručeno...).

Hodně štěstí, kdyžtak se ozvi.

A nedej se vyhecovat těma všema odborníkama, co tady tvrdí, že je to jednoduché. Ono to skutečně jednoduché je, ale musíš o tom alespoň maličko vědět. Jinak dost riskuješ a pak je vš otázka toho, jak moc ten počítač potřebuješ v provozuschopném stavu :-)
Dakujem ti Pavel za suhrn vsetkych info, budem sa riadit tvojimi pokynmi a potom sa ozvem ze co a ako. Este raz diky
To zalezi na compu, format nekolk minut, instalace myslim do hodiny, ale vetsinou to maka samo. Pri instalici se to muze zaseknout - kdyz to několik minut nic nedela - tak vypnes PC vypinacem a znovu zapnes - on si pak instalator najde jiny zpusob, vetsinou spravny. Malokdy, ale nekdy prece se stane, ze se instalace nepovede a musi se zacit znovu od format c: .
Vic me nenapada, uz je to dlouho...
Ak mas napr. ako ja 80 GB harddisk, tak to naozaj nie je par minut. Mne to robilo vyse hodiny. Zalezi ale aj od rychlosti procesoru a harddisku. Procesor mam: Athlon XP 1800+

DRZIM PALCE

PS: Ja mam este len 15 a nepovazujem sa za odbornika, ale chcem len poradit z mojich skusenosti s touto instalaciou.
a co by sa stalo keby som disk C skopiroval na disk D a potom sformatoval disk C a nasledne nainstaloval W98, nakolko disk C a D su dva samostatne disky. Ak by sa mi nahodou nepodarilo instalovanie W98 na C, mozem pouzivat iba disk D a tym neohrozim prevadzku compu a mozem postupne pracovat na odstraneni problemu s diskom C s vasimi radami
Pozor, takhle snadno to nejde. Nebudu tu teď vypisovat technické detaily a důvody, musíš se zatím spokojit s konstatováním, že to prostě nejde.

No dobře, :-) jen stručně a laicky:

existuje malá část systému, která se stará o jeho spuštění při startu počítače. Ta je zapsána na speciální k tomu určené části disku. Tato část se běžným způsobem při kopírování nezkopíruje, takže kopie systému na disku D by NEBYLA funkční! Samozřejmě existují programy, které dokáží zálohovat a kopírovat celé disky včetně těchto systémových oblastí, ale to je mimo tuto diskusi.

Jen na okraj - stejné pravidlo platí třeba i pro spouštěcí/systémové diskety - také je nejde zkopírovat jednoduše zkopírováním souborů.
Pokud máš disk D prázdný, řešením by mohlo být nainstalovat systém na něj. To by ovšem vyžadovalo manuální zásah :-) Musel by se fyzicky ("přepínačem") prohodit role obou disků - C by se musel nastavit jako "druhý" (nebo odpojit) a D nastavit jako "C - primární"

To by bylo nejjistější z hlediska zachování dat a funkčního systému, ovšem je tu problém v nutnosti rozebrat bednu...

proto bych asi zůstal u mého minulého návrhu - podle toho, jak je funkční počítač pro tebe důležitý, zavolat buď kamaráda nebo zkusit systém přeinstalovat výše popsaným způsobem, bez formátování disku.