Kolik stoji LINUX ?

Kolik stoji tak Linux mandrake, nebo RedHud ?
Stažení nic, koupení do 500.
http://www.mandrake.cz/index.php?aid=3#powerpack100
Mandrake je zdarma, RedHAT (!) neco malo stoji... redhat.com, ale IMO doporucuju fedoru (core 3... 1. 11. 2004) od tehoz vyrobce.
#lama> co ti na na te fedore tak libi? imho to moc stavi na grafickym rozhrani
Pat: Nemam s ni prime zkusenosti, ale je zdarma, ma toho hodne a pouzivaji ji i profici. Ja s ni nemam zkusenosti, jen par kamaradu.
jo to ze ji pouzivaji profici je pravda (onehda sem videl nejakej velkej server na fedore ale uz sem zapomnel co to bylo). mel sem jednicku ale nejak me to nevzalo (samozrejme ja nemuzu posoudit proc je neco dobry a neco ne, protoze su lama)
Pat: No ja dnes instaloval SuSE 9.1, ale nejak mi padaj Xka, takze za faze 65k barev @ 640 budu instalovat ovladace i kdyz vim na 98%, ze Xka zase spadnou
A kolik tak linux zabere na disku?
Podle toho co instaluješ. Mně zabírá asi 400 MB. Grafika tak 1,5GB.
"Pat: Nemam s ni prime zkusenosti, ale je zdarma, ma toho hodne a pouzivaji ji i profici" - co nepoužívaj profíci :-))
Mno linux.. je na disketu, takze bys nemel mit problem :)
#lama> heh ja sem instaloval red hat 7.1, x-ka defaultne nenahodim (=> stara dobra zlata konzole) a ovladace pro sitovku nemam. takze sem zase nainstaloval widle hledal rpm-cko pro red hat 7.1, ale samozrejme, jak to tak v mym zivote byva, red hat je podporuje mou desku (se sitovkou) az od verze 7.2. tak sem stahl rpm-source, v programu nastala chyba, tak sem stahl zdrojaky, make, v programu nastala chyba (podotykam ze sem si procetl navod k instalaci), z cehoz plyne ze su v onech mistech a musim si stahnout 7.2+. a ikdybych rozchodil net tak musim v lynxu (nekdy zkus, squelej textovej browser) najit ovladace pro grafarnu. Ber to tak, sou lidi co na tom sou jeste hur nez ty :)
Pat: Lynx v ty oklesteny verzi SuSE neni, to jsem uz zkousel, asi to stahnu na winech
jo ve widlich taky rulez :)
Vetsinou je zadarmo, Mandrake se da v pohode stahnout z mandrake.cz. Nechci kecat, ale mam pocit, ze RedHat uz se dal nevyvyji a misto nej je Fedora (opravdu si ale nejsem jisty)... Moje instalace Mandraku zabira i s desktopem a vsim okolo necela dve giga
red hat se vyviji ale uz neni free, ve fedore c1 sou jeste loga red hatu :)
Nedavno doslo k rozdeleni vyvoje redhatu na 2 vetve - komercni Red Hat Enterprise Linux (RHEL - za ten se plati tezke penize) a open-source Fedoru, kterou vyviji komunita. Pro zacatecnika bych Fedoru moc nedoporucoval, protoze obsahuje pouze OS balicky (takze chybi napriklad podpora .mp3). Pokud si ches Linux jenom "osahat", zkus nejakou live distribuci (spustitelna z CD, nic se neinstaluje), nejlepe SLAX nebo Danix. Seznam nejpopularnejsich distribuci najdes na distrowatch.cz.
stahuj... :-)
-------------www.honza.wz.cz--------------------------
heh co je pro zacatecnika lepsi nez fedora? moje prvni distra byla slackware 9.0 a jakous takous se to poddalo (ale musel sem si precist dokumentaci k deleni disku, to je jedina utrinos-unfriendly vec). ve fedore je aj graficka instalace, na deleni disku je nejaka utilitka s gui etc., co vic si muze zacatecnik prat? podpora mp3? mp3blaster si umi stahnout kazdej :)
Uz nemale minuty zapasim s grafarnou ve SuSE a kamarad mi doporucil Gentoo, to je blazen co? :)
2 Pat.
Já jsem začínal se slackware 0.9 (fakt nekecám). Pka jsem se zamiloval do Debiana a to mi zůstalo. Zkoušel jsem RedHaty, SuSE a jiné. Ale Debian furt vede. Momentálně Woody s XFree86 ve verzi 4.4.0. Nemá tak user-friendly rozhraní, ale dokopal mě k tomu, abych si přečetl návody a aspoň trochu pochopil, jak to funguje. Takže rozchodit libovolnou zvukovku no-problem, non standard grafarny maji problem v ovladačích. Já provozuju starší nVidiu a ovladače jsem si musel extra stáhnout, protože nejsou free, ale na nVidia netu jsem je našel a chodí v pohodě (i když občas čtu, že jsou v ovladačích nVidie chyby a občas to sletí - stalo se). Takže zkus web od grafárny, věřím, že tam najdeš dobrý návod jak to rozchodit. Povětšinou stačí pustit make a restartovat X. Kdyby ne, zkus mi napsat mail, zkusím poradit.
ad Pat: Tak to me asi zmatlo :] Diky za informaci :]