grafika

Jak si myslíte, že je nejlepší se naučit dělat slušnou grafiku? Z knížek, na nějakým kursu, popř. si jen zkoušet hrát s editorem?
Experimentováním na vlastní pěst. Drtit se takovou zábavnou věc nějak nazpaměť by byla škoda...
Pokus - omyl
Jedině zkušeností, jedině zkušeností. A to jde opravdu jen tak, jak říká Johny, metodou pokus-omyl. Max. co se můžeš někde naučit, je teorie zlatého řezu, sladění barev apod., ale dobrý a zkušený grafik to má v oku.
Chce to mít cit v oku a nedávat křiklavý barvy.
Já osobně ladim grafiku webu hodně dlouho ;-)
Křiklavé (pestré) barvy být můžou a nemusí - to je otázka preferencí tvůrce (nebo klienta) a také tématického zaměření webu. Podstatné je, aby se ty barvy netloukly mezi sebou.
to Freya:
IMHO je nekdy zadouci, aby se i ty barvy mezi sebou tloukly, ale to je minimum pripadu a jde spis o nejaky "extravagantni" weby.
Ja, osobne, se taky snazim barvama "setrit" a nepouzivat na jedny strance polovinu webovy palety.

Jinak si ale prave nemyslim, ze jen metodou "pokus-omyl" se jde naucit opravdu ovladat nejakej slozitejsi grafickej editor jako je Photoshop. Myslim, ze u takovych programu je nutny, aby ti nekdo ukazal, jak se co dela, popr. si to clovek aspon nekde precetl.
Ja jsem prave taky stale v tom stadiu "pokus-omyl", ale rad bych se proste naucil vic. Zatim jsem jen obcas mrknul do oficialniho manualu k programu, ale tot vse... Proto me zajimalo, jak se podle vas da naucit pracovat s grafickym editorem na trosku lepsi, rekneme az profesionalnejsi urovni.

Mimochodem, v cem delate grafiku? Freya PaintShop, to vime :))) Co vy ostatni?
Na PaintShop. PhotoPaint :-)
Na WZ zatím moc grafiky nemám, ale na to ostatní používám GIMP.
Freya:
tak sorry, to se omlouvam za mystifikaci, ale mel jsem namysli tehle Corelackej soft :)))))

Kit:
GIMP? Ja ho zkousel, ale nemohl jsem tomu prostredi prijit na chut. Delal jsi predtim v necem jinem, aby jsi to mohl srovnat? Rict, v cem je lepsi a v cem naopak horsi?
GIMPu je obtížné přijít na chuť, ale pracovat se s ním dá. Používá knihovnu GTK+, která není ve Windows moc dotažená a proto se s ním ve Windows pracuje o něco hůř, než v normálním operačním systému. Pro někoho je nezvyklé, že otvírá více oken a že se menu spouští pravým klikem. Já těch oken mívám otevřených i přes stovku a menu přes kliknutí pravým uchem myši už považuji za samozřejmost - běžně tak spouštím všechny programy, které nespouštím přes horké klávesy.

Už ani nevím, co jsem používal předtím. S grafikou moc často nedělám a jmenované komerční programy mně připadají docela drahé. Ušetřené peníze raději dám za kvalitní hardware.
No jo, prave ta okna me odradila... nemohl jsem si na to zvyknout.
Pro me je stale "normalnim" OS Windows (XP), takze se radeji drzim klasickejch winprogramu.
Co se tyce ceny, tak to chapu, ze je GIMP "trosicku" levnejsi nez napr. Photoshop :)))))
Ja pouzivam Ulead PhotoImpact XL. Ten sice neni FREE jako GIMP, ale i s poplatky za doruceni a procleni (objednaval jsem si to ze zahranici) me prisel asi na cca 5 000 a to jde. Vzhledem k tomu, co umi, to je nadhera!
Photoshop, je skutecne nejlepsi na bitmavou grafiku. Jinak jsem vyzkousel jine alternitivy napr. Corel paint, Fireworks, Paint shop pro ... a PHOTOSHOP se mi libi nejvice i kdyz napriklad ve FW udelam tu a tam neco snaz ..tak PHOTOSHOP rulezzz a souhlasim s BROLIM .. neco sem se naucil sam, spoustu sem toho okoukal ze stazenejch velmi kvalitnich tutorialu (cca 650 MB a je to asi na 5 hodin) kdyby mel nekdo zajem - poslu - , jinak mi tezsi veci ukazali lidi pres NET ale chtelo by to jeste trosku vic.. Photoshop fakt neni program na vikend a do jeho taju se clovek dostane treba i za nekolik mesicu ..mozna let ... spis :)
Presne tak, ja si myslim, ze Photoshop je proste prilis slozitej na to, aby se v nem clovek naucil neco delat jen metodou "pokus-omyl".
Osobne ho povazuji za az zbytecne slozitej. Proto jsem po doporuceni vyzkousel ten PhotoImpact a zalibil se mi natolik, ze jsem u nej zustal do ted. Maximalne mi vyhodvuje. Photoshop je IMHO idealni na upravy fotek, ale na vlastni "nakresleni" kompletni webovy grafiky moc dobrej neni... V tom ohledu mi prave mnohem vic vyhovuje PI...
www.7zbabelych.wz.cz
www.cipino.wz.cz

only photoshop ;)) chce to jen umet
Paint Shop Pro a Photo Impact
oboje jsou moc pekne weby, aspon po graficke strance... vic jsem se v tom nestoural :)

A jak jsi se tedy Photoshop ucil ty? Respektive jak dlouho? :)
to 22kozoroh: ty weby co jsi uvedl nejsou jen ve Photoshopu, ale vetsi cast ano ..

jinak myslim, ze dulezite je mit dobre graficke citeni, zajimave napady a chut neco zkouset a tvorit .. neni to jen o vyborne znalosti toho ci onoho grafickeho programu
jinak ja uprednostnuju Illustrator a Photoshop ..
Používám Paint Shop Pro 7. Mám ho rád, poněvadž mi připadá, že má jednodušší ovládání než Photoshop a umí TÉMĚŘ totéž. PSP 8 už začal kopírovat ovládání jiných komerčních gr.programů, především Photoshopu, což mě dost naštvalo.:-(

Jinak bych řekl, že člověk se nejlépe naučí dělat grafiku experimentováním, okoukáváním práce jiných a u těch nejsložitějších věcí se asi opravdu neobejde bez alespoň zběžného studia manuálu etc. (I když já to právě u PSP 7 v podstatě nikdy nepotřeboval, ale chápu ,že u Photoshopu to asi bude jiné.) Ale hlavně musí mít člověk nějaké výtvarné cítění nebo talent. Naučit se používat správně tužku, pero, vodovky dokáže každý, ale nakreslit s něma hezký obrázek vyžaduje už něco jiného...
Já mám Photoshop a sem s nim spokojenej. Přidal sem si tam filtry KPT6 (dřív i KPT5, ale ty sou k ničemu) a občas si v tom jen tak něco nakreslim. weby sem do teďka dělal jen pomocí barev a tabulek, ale teď plánuju udělat něco moooooc pěknýho pomocí divů a obrázků... tak uvidim, jak to dopadne...
Ja myslim, ze nejake to graficke citeni se ve mne najde, ale potreboval bych se spis naucit nejake ty figle a prakticke dovednosti napr. v tom PS. Sice mi fakt moc nevyhovuje, ale je mi jasne, ze je proste uznavanej a vsude se pouziva....
Broli: Najdi si někoho, kdo ti pár fíglů ukáže a taky používej tutoriály třeba na grafika.cz atd.
Já nevím, ale opravdu jsem tu jedinej, co se naučil s fotošopem metodou pokus-omyl?
Já dělám v GIMPu. Pro mě je výhodou, že běží jak na linuxech, tak v mrkvích. Má svý mouchy. Prostředí je jinačí, trochu chaotické, ale zvykl jsem si. No neberte to. Je to zadara :)). Photoshop sem v ruce neměl. Měl jsem v ruce PSP a díky tomu, že byl v AN, tak mě odradil. Ono je taky grafika a grafika, z čehož vyplývá že grafiku nedělám :)).
Já už jsem si na angličtinu v PSP zvykl tak, že bych byl zase zmatený, kdyby to bylo najednou v češtině:-) (A čeština k PSP už je) Některé anglické výrazy jsem si tak trochu počeštil, třeba s oblibou používám výraz beziérova kurva...:-)