Jaky typ dokumentu vytvaret?

Ma nejakou vyhodu vytvaret dokument typu napriklad XHTML 1.0 strict oproti HTML 4.01 traditional? Pro me osobne znamena tvorba neceho jineho nez HTML 4.01 traditional trapeni, validator mi najde spoustu chyb.... Priznam se, ze teto problematice moc nerozumim.. Osvetli mi to nekdo?
Tak prvně si najdi rozdíly HTML vs. XHTML. Ze Strict bych nezačínal, je to dost přísný. Zkus prvně XHTML 1.0 Transitional. Jen základy: všechny tagy malými písmeny, atributy v uvozovnách, nepárový tagy ukončený lomítkem. Spousta atributů je taky zakázaná. Prostě musíš hledat. Těžko ti tady někdo napíše komplet pravidla pro XHTML.
Cituji z jednoho clanku na internetu:

Dříve nebo později začnou prohlížeče podporovat pouze XHTML (případně jiné aplikace XML) a neuškodí, budete-li na to připraveni.


Myslite si ze je to pravda? Mne to prijde jako nesmysl, ze by prohlizece prestaly byt zpetne kompatibilni...
Nejmíň tak ěště 10 let budou podle mě všechny prohlížeče normálně podporovat HTML, a dost možná mnohem dýl. O tom, jestli přejít na xhtml, se vedou rozsáhlé diskuze => pokud ti víc vyhovuje HTML, tak na něm v klidu zůataň.
= Jakub123455 (jakub123.wz.cz) =
Sim te, ten clanek uz tam je 10 let a dalsich X let to jeste platit nebude.
V podstate posledni podpora zacne byt bezvyznamna asi tak 3 roky po tom, co vetsina HTML editoru bude vytvaret XHTML nebo XML kod. Predpokladam, ze do 3 let po prechodu si vetsina lidi stihne vymenit webky a tudiz uz nebude zadny duvod podporovat klasicke HTML.
... a co když ti to, že se naučíš místo HTML rovnou XHTML ušetří práci? HTML si každý interpretuje jak chce, kdežto u XHTML se to všichni snaží dělat stejně.. tak úplně to neplatí, ale už jsem cosi takového zaznamenal.
Je to tedy: psát Nx HTML nebo jedou XHTML....
Podle mě ty rozdíly nejsou zas tak velké. Uzavírat tagy je slušné i u HTML...
Navíc s tím pak má prohlížeč daleko míň práce, nemusí nic "odhadovat" a výsledek se tedy uživateli objeví dříve....
Jinými slovy: pokud začínám tvořit webové stránky, proč tvořit ve starém HTML? Proč rovnou nepoužít XHTML? Zvlášť když ti syntaxi pohlídá editor....
Marek z Markova: I když su zastánce XHTML, tak v tomhle s tebou nesouhlasím. Vem si začátečníka, kerej ještě neumí nic. Otevře jakpsatweb, přečte si align center, a ejhle, validátor mu to nesežere. Udělá tabulkový lay-out, a jejda, žádný valign middle. Atd atd atd. Prostě psát stránky v XHTML vyžaduje alespoň základní znalost css. A někdo, kdo umí maximálně tagy [a] [br] [p] a [img] se bude těžko pouštět do css...
PS.: proč se to tu zas řeší ve dvou vláknech...
Mike: Ja popravde souhlasim s MzM. V zakladu je XHTML skoro stejny jako HTML. Navic tim, ze je xhtml striktni, spise muze pomoci pochopit zaklady html - parovani, nedovolene tagy, apod. Zacatecnik nemusi nutne hned umet CSS. Naproti tomu zacit starym znamym HTML, muze zacatecnika sice ulehcit, ale pozdeji se nastve jeste vic. A to je to co pises (align,valign,..).

Pro prilezitostne klidne muzu doporucit stare HTML. Aspon se nemusi trapit. Ale ti, kteri to mysli s webem vazne, bych doporucil uz XHTML. Vyhnou se tak pozdejsim trablum.
Mike, no jo, ale když chceš opravit oktávku, taky si na to nevezmeš manuál ke 120 a nebudeš hledat palec rozdělovače....
A začátečník, který neumí nic si vezme editor, ten mu vygeneruje hlavičku on si zkusí <br/> a bude to fungovat. Pak místo align center na webu najde style="text-align: center" a bude taky spokojený. Navíc zjistí, že do toho style se dá přidat i spousta jiných údajů, bude u toho mít otevřený manuál css a zjistí, že se s tím, v konečném důsledku, dělá daleko jednodušeji. Navíc ho to navede na používání CSS stylů a to je to, co v konečném důsledku chce. Nějaké přeučování z HTML a věci typu width u tabulek je sice taky cesta, ale delší....
Btw., neměl by člověk u xhtml místo CSS používat XSL?
> Marek: Na jednu stranu máš pravdu, ale na druhou zas nesouhlasím. Ne každý, kdo začíná má v plánu web-designerskou karéru. Někdo má prostě ten svůj frontpíč, umí napsat pár tagů vlastnoručně a tím končí. Jistěže je lepší, učit se rovnou XHTML, ale upřímně: po té, co si vytvořil své první webovky, věděl si, že se o to budeš zajmat dál? Já teda rozhodně ee.