další kritika - manual.wz.cz

Hoj,
sice jsem si říkal, že si nikdy web nedám okomentovat, ale přece jenom zkusím štěstí: manual.wz.cz

Kritizujte jak je libo - internet snese všechno :)
BTW: v IE se některé části mírně "rozpadají". O tom vím, to můžete vynechat ;)
> Validita: 1 chyba, good. Žádný tabulky - good :)
> Nechápu to p style= Odstavec bych definoval v css.
> Máš tam ošmelený alty: alt="" Rozhodně bych jim nastavil neprázdnou hodotu: je to taková slušnost...
> Dále: div class=newiem, a pod tím tag br. Na co? => margin-bottom.
> CSSko je psaný velice přehledně, akorát se mi nechtělo ho nějak víc zkoumat. Nevím, na co všechno tam sice je, ale připadne mi zbytečně dlouhý.
Ale: CO JE TO PROBOHA STYLES.PHP?

> Stránka působí tak decentně, je příjemný se na ni dívat.
> Ty tlačíka v menu bych dal asi úplně k sobě... no ale to je věc názoru.
> Akorát když kliknu na jakejkoli odkaz menu, tak menu zmizí a je tam jen jakási pseudonavigace. To se mi moc nezdá...

> Chybí mi jakejkoli text v patičce.
> Jinak ta reklama je tam velice pěkně zavedená :)

Celkově bych dal tak 8/10, zdrojáku 5/10. Konečně se nám tu začínají množit kvalitní stránky ke kritice :o)
> Nechápu to p style= Odstavec bych definoval v css.
To jsou pozůstatky z dob dávno minulých. V CSS to definovaný je, jenom to vymazat ze všech stránek :)

> CSSko je psaný velice přehledně, akorát se mi nechtělo ho nějak víc zkoumat. Nevím, na co všechno tam sice je, ale připadne mi zbytečně dlouhý.
Je, o5 pozůstatky z dob dávno minulých. Je tam tak odhadem 4-5kb (8kb celkem) zbytečně.
Až najdu dost času a odvahy, tak na to vlítnu. Na seznamu to mám hned nahoře ...

>Ale: CO JE TO PROBOHA STYLES.PHP?
Prasečina: vyskytuje se mi na stránkách pár 3px-IE bugů, tak jsem to "ochcal" po svém: místo tradičních metod mám jedno CSS pro IE a jedno CSS pro zbytek. V seznamu oprav to taky někde je.

> Akorát když kliknu na jakejkoli odkaz menu, tak menu zmizí a je tam jen jakási pseudonavigace. To se mi moc nezdá...
Neznáš "drobečkovou navigaci"? Úžasná věc: uživatel se může vracet "historií" zpět až na úvodní stránku bez toho, aniž by musel na tlačítko z5 a pěkně ví, kde je a čím se proklikal =)

> Chybí mi jakejkoli text v patičce.
Vidíš, ten tam byl, akorát při poslední úpravě nedopatřením zmizel. Hned tam něco vrátím. Dík za připomínku.

Jinak moc díky za relativně kladnou kritiku, myslel jsem, že to bude horší =)
Tak koukám, že máš hodně co dělat :)
No ještě k tý drobečkový navigaci, jistěže znám, jen podle mě není dobrý jí nahrazovat menu: Buďto menu + d.navigace, nebo jen menu. Ale to je asi věc názoru... Co se týče tlačítka zpět, já už su trochu rozmazlenej z tý opery - akorát trhnu myšítkem doleva :)
Firefox2.01
- pretekajici anketa
- maly padding u obsahu zleva prava (problemy se zarovnanim)
- pading z prava nula nic (problemy se zarovnanim)
- hodne dlouhe radky (oci jsou kulate a na konci uz preskakuji na druhy)
- zarovnani "zpravicek" verkere zadne. Pekna tabulka s cellspacin/padning=0 by to resila
- zpravicky maji margin zhora jiny nez zleva nez ze spodu a nez zprava od ankety (problemy se zarovnanim)
- mailova adresa zacina teckou
- pri kliknuti na "Forum" se ztrati menu, totez "Stazeni", "Odkazy", "manual"
- Staceni bych videl na krasne UL LI a odkaz na starsi verze nez aktualni bych dal na jinou stranku. Koho to bude zajimat si tam klikne
- Odkazy - tady UL Li mas, akorat velke cucky. Jinak mi vadi, ze u popisku preskakujes pocatecni pismeno jednou velke, podruhe male, jinak nic (krome paddingu a tak, jako ostatni stranky)
- nelibi se mi, ze se ti zmensuje vyska stranky pri klikani v manualu. jednou je treba 150px, podruhe 600. Tak tam dej minimalni 500. Mensi bude 500, vetsi se hold natahne
- Manual, mam treba nahodne stranku "Okno nastavení"
a uplne dole vidim, ze za dvojteckou nekde mezeru mas a jinde ne
Úroveň vody: určuje
Výška hor:Určuje
Chodci na zastávkách:Deaktivací
- v manualu jsou treba HTML chyby s tabulkou
<td> Přidán návod na spuštění <a href="?section=manual&page=75">přehrávání MP3 při hraní Simutrans</a>.</td>
</td>
2x /TD
- take chyby v JS
Chyba: urchinTracker is not defined
Zdrojový soubor: http://manual.wz.cz/?section=manual&page=43
Řádek: 74

Jinak graficky to jde, menu je asi nejhezci, texty jsou dobre videt...

Ja bych to videl tak na 7/10
(za nejednotnost grafiky, padding a nejake dalsi drobnosti)

http://peter-mlich.wz.cz/rs2/index.php?www=0&page=3
Díky za kritiku, něco jsem na seznam oprav/úprav přidal.
Jenom pár dotazů/připomínek:

-Mám taky FF2.01 a anketa mi nepřetéká (http://manual.wz.cz/web.png)
-Dlouhé řádky? Asi mám placatý oči, protože mě na 17" LCD oči nepřeskakují.
-Mailová adesa opravdu začíná tečkou. Je to sice nestandardní, ale sem tam to odradí nějaký SPAM =)
-Mizející menu: viz. "drobečková navigace" v příspěvcích výše.
-Chyba v JS: sice ji tady nemůžu najít, ale stejně s tím nic nenadělám: patří to ke kódu od Google Analytics
- zarovnání ankety/zpráviček: hlavní stránka je taková jakási pochybná. Jenom mi ji zatím nekritizovalo dost lidí na to, abych se donutil ji předělat.
<HTML>Web se mi libi, jsem rad ze se jeste vyskytuji weby co prinaseji neco uzitecneho a originalniho</HTML>
Pro oko IMHO moc jasu v celém tom skinu, text bych odsadila víc od okrajů a to menu by skutečně mělo být všude, to je jedna ze zásad použitelnosti...
Na kód jsem nekoukala a k obsahu se nemůžu vyjádřit, ježto hry nehraju :)
= Laura (cecilie.wz.cz) =
Jestli by to nevadilo, tak bych pridal mensi kritiku na tvuj web. V zasade mi tam vadi 2 veci. Menu je necitelny, protoze je text sedeho odstinu na sedem pozadi. A ta druha je velikost loga, kdy vlastne text zacina as od pulky stranky.
To menu by vyresilo misto efektu kontrask pouzit brightness, zesvetleni, zbeleni. Nejlepe prekryt bilou plochou s transparenci (pruhlednosti) asi 70%.

= Tom (manual.wz.cz) =
1) Dlouhe radky se pozitaji od 80 znaku vys (40em). Mezi znaky se pocitaji i mezery.
"Aktualizace tohoto webu závisí jen na mém volném čase, takže pokud by jste mi někdo chtěli s jeho utvářením pomoci, můžete mi" (125 znaku).
V zasade to lze vyresit zvetsenim pisma, jestli nechces nabouravat desing.
Teda, kdyz by jsi dal na me doporuceni.
2) Anketa. Tak mne se zobrazi text otazky na 2 radky, vysledkem cehoz zbytek ankety vytece.
3) Menu, viz Laura. Kdyz se ti ztrati menu a uz nechces cist Manual ale Forum, tak musis udelat co? Mozna by to chtelo pridelat napovedu, jak pouzivat navigaci, kdyz se ztrati oranzova tlacitka. :)
<HTML>peta:
>>Jestli by to nevadilo, tak bych pridal mensi kritiku na tvuj web.
Věnuj se zde, prosím, kritice <b>pouze</b> webu manual.wz.cz. Až budou ostatní chtít slyšet kritiku i na svůj web, jistě si založí vlastní téma.</HTML>
2 Richard: mockrát díky ;)

2Laura: stáhni si jas na monitoru. Při tvorbě designu jsem na to koukal na 2 LCD a na několika CRT a nějak moc jasu se mi tam nezdálo. Snad proto, že jsem se od začátku snažil vytvořit světlý design?!

2 Peta:
ad 1) dobře, beru. Snad s tím časem něco provedu.
ad 3) tak musí kliknout na "Hlavní stránka" a zde na "Fórum". Čili jestli dobře počítám, tak 2 kliknutí. Ale co když budu v manuálu na stránce "okno financí" (?section=manual&page=36) a budu chtít kategorii "Ostatní" a místo mé drobečkové navigace tam budou jenom 4 obrázky Manuál, Fórum,Odkazy, Ke stažení? Kolikrát budu muset kliknout? Spočítal jsem to na 3, s využitím tlačítka Zpět 2 (v tvém případě 2 trhnutí myší =) a s mou navigací [bold]pouze jeden[/bold].
= Tom (manual.wz.cz) =
navigace - ja to beru z pohledu nezasveceneho uzivatele. Na prvni pohled nevim, jak se tam dostat. Zcela znenadani se mi ztratilo puvodni menu a nevim, co mam delat. Jestli jsem neco udelal spatne a tak. Samozrejme, tvuj web. Jak rozhodnes, tak to bude na dalsi min 2 roky (jak ja znam sebe, treba)

= Thalia (moderátor) =
Sem zvedav, jestli stejne ted zkritizujes i Toma :) Mimochodem, mi se ten jeji web libi.
<HTML>peta:
>>Sem zvedav, jestli stejne ted zkritizujes i Toma
Nezkritizuji, nejspíš sis nevšiml, že nedělá totéž, co ty.</HTML>
<HTML>peta ma prirozeny talent vytocit lidi :) To je taky celkem originalni,ale nevim k cemu by se to mohlo hodit :)</HTML>
=Thalia (moderátor)=
"Nezkritizuji, nejspíš sis nevšiml, že nedělá totéž, co ty."

"
2Laura: stáhni si jas na monitoru. Při tvorbě designu jsem na to koukal na 2 LCD a na několika CRT a nějak moc jasu se mi tam nezdálo. Snad proto, že jsem se od začátku snažil vytvořit světlý design?!
"
jestli toto neni kritika lauriny stranky, nahodou :)

= Richard (moderátor) =
Mam, ale ona si zacala. Si to nema vsimat. Pise naprosto offtopic, presne jako ty a jako je i tato zprava.
Osobni utoky muzem resit po mailu: mracek@xko.cz . Ja jsem pro si to vsechno pekne vyrikat, ale bacha, jsem palicaty a nazor menim zridkakdy.
<HTML>peta:
>>jestli toto neni kritika lauriny stranky, nahodou :)
Není. Ani náhodou.

>>ona si zacala. Si to nema vsimat. Pise naprosto offtopic
Offtopic jsi první napsal ty. Já tě na to pouze upozornila. Tys to měl vzít na vědomí a ne to začít rozebírat.</HTML>
peta:
Ne, tak to kritika nebyla. To bylo spíš takové doporučení. Kdybych chtěl kritizovat, tak napíšu něco jako: "tvůj web se mi líbí/nelíbí protože to, tamto a tamto..."
Já bych tady snad ani žádné osobní útoky neřešil, každý řekl, co si o mých stránkách myslí, já jsem řekl co si myslím o jeho názoru, párkrát se přidali i admini, takže bych toto téma považoval za uzavřené. Pokud máš ještě něco k mému webu šup sem s tím =)
<HTML>Tom: no hlavně se to doporučení týkalo jejího monitoru :-) K OT bych ještě chtěla dodat, že rozhodně nešlo o osobní útok, ale o upozornění moderátora, aby se neodbíhalo od tématu.

No a k tématu - odkazy v drobečkové navigaci jsou modře na modrobílem pozadí. Zdá se mi to špatně čitelné. Za druhé - máš všechny odkazy nějak definované v css? Např. na úvodní straně (ale i jinde) se mi zdá, že se to barví defaultně.</HTML>
Thalia:
Tak to nemůžu posoudit. Asi jako autor o té nevigaci vím, tak to vidím pěkně. Zkusím s tou barvou časem vyvést (i když jsem měl původně takovou fylozofii, že budu používat jen pár barev a málo odstínů).
Jinak v tom horním modém proužku jsem se snažil, aby ty odkazy nebyly zase až tak moc nápadné, ale přitom aby při pozornějším pohledu šly bez problému najít. (na rozdíl od všemožných hlášek ve spodním proužku. Ty mají s pozadím trochu splývat, protože s obsahem webu vůbec nesouvisí)
ad 2)
a: ty odkazy, co jsou v hlavním divu s býlím pozadím (class="main") jsou opravdu default z prohlížeče; tedy modře, při aktivaci červeně, navštívený fialově. Zdají se mi v textu nejvýraznější a přitom nepůsobí rušivě. A proč je zbytečně přidávat do stylů, když jsou napříč různými browsery stejné?
b: ostatní (modré bez podtržení), třeba v té navigaci jsou nastylované (class="tlink").

BTW: tak když jsem odbočil od tématu, tak jsi měla "upozornit" i mě, takhle se peta mohl cítit dotčen, že on byl upozorněn a já ne.
<HTML>Ad navigace: No pokud je to splývání dr.navigace úmyslné, tak ok, to beru. Jen mi to prostě namáhá oči.
Ad default odkazy: no sice jsou v prohlížečích stejné, ale zmínila jsem to proto, že mi to barevně neladí se zbytkem stránky.

BTW: nevšimla jsem si, že bys někde odbočil od tématu. Toť má poslední slova k OT.</HTML>
= Thalia (moderátor) =
Pokud vim, tak jsem v tom prispevku reagoval predevsim na Toma, Lauru jsem tam pridal. Takze prispevek rozhodne do tematu patril, mozna nejaka cast ne. Nicmene to neni duvod, aby reagoval moderator, pokud bych tu cast nechtel rozebirat. Coz jsem v umyslu nemel.
A take do bylo doporuceni ala Tom.
Dokonce jsem ji k tomu doporuceni napsal zpusob, jakym to vyresit, coz tu vetsina lidi nedela. tom ji zas poradil stahnout si jas nebo pridat. To mi prijde naprosto ekvivalentni.

Leda, ze bys chtela merit dvojim metrem. Pak ale nejsi neutralni.
Jestli to jde, tak klidne smaz cast me reakce a vycisti dalsi offtopic zpravy. Takhle to beru osobne, kdyz Tomovi nic a na mne hrrr.
Nemůžu si pomoct, ale peta má zřetelný problém s porozuměním psanému textu.

Tom totiž celou dobu mluví výhradně o SVÉM webu a o SVÉM designu, Lauře jen doporučuje změnit jas na jejím MONITORU, aby viděla JEHO design správně.

Naopak Laura hodnocení svého webu nežádala, a proto je jeho uvedení klasický způsob rozdělení threadu do dvou dalších - jeden řešící původní požadavek, druhý OT.

Co si dát chvilku oddech, kafíčko, zajímavou knihu nebo dvě..., hm, peto? ;)