problém se span uvnitř div

Ahoj,
na stránce vypisuji obsah tabulky formou:
<div><span>nadpis</span><span>odkaz</span></div>
Co mě zlobí je, že se druhý span řadí hned za první, rád bych první zarovnal k levému okraji a druhý k pravému.
Poradíte co s tím? Zkoušel jsem tomu pravému přiřadit text-align: right;, což ale zarovná jen text v rámci spanu.
zkus místo spanů použít další vnořené divy a případně jim zkusit dát float
honza:
>na stránce vypisuji obsah tabulky formou
a proč třeba nepoužít tabulku?
do tabulky by to určitě šlo, mně to ale v těch divech a spanech připadá přehlednější (ehm, tedy pokud by se to zobrazovalo jak chci)
ty vnořené divy zkusím
honza:
pokud to jsou tabulková data, patří do tabulky.
proč jako? nebaví mě vypisovat pořád <table><tr> <td> </td><td></td></tr></table>
div a span je kratší
honza:
A bez stylů se ti ta tvá "tabulka" zobrazí jak? Zkoušel jsi to? Říká ti něco pojem sémantika nebo přístupnost? Navíc sám vidíš, jak špatně se ti to styluje.
špatně, ale třeba jen proto, že to neumím..., proto jsem se tu ptal na radu

Proč myslíš, že by někdy měla nastat situace, že by si někdo tu stránku prohlížel bez stylů?
Existují třeba textové prohlížeče, někdo si tu stránku může stáhnout k sobě a nestáhe se mu css (nebo se stáhne blbě) apod. Doporučuji se podívat na tuto stránku: http://pristupnost.nawebu.cz/

Navíc tou tabulkou to zcela určitě bude jednodušší. Nemusíš psát nějaké céesesko, tabulka se o to, aby se zobrazila jako tabulka, postará sama.

No a konečně poslední výhoda - nebudeš mít prasácký kód složený jenom z divů a spanů;-)
Já právě kód složený jen z divů a spanů považuji za přehlednější. Stejně tak považuji za přehledné formátování pomocí stylů.

Textové prohlížeče - vím, že existují, ale nikdy jsem se s žádným nesetkal. Nechápu důvody, které vedou lidi k jejich používání (rychlost připojení a stahování webové grafiky už dnes snad důvedem není). Rád bych se o nějaký dozvěděl (nemyslím to ironicky).

Onehdy jsem dokonce četl knížku o tvz. bezbariérovém webu, ale zaměřovala se hlavně na čtečky www stránek (tj. hlavně důsledné používání atributu alt).

Mimochodem, do té tabulky jsem to udělal...
>> Já právě kód složený jen z divů a spanů považuji za přehlednější.
semantika ti asi nic nerika, ze? ono div a span jsou jenom takovy elementy "navic"
honza:
>Já právě kód složený jen z divů a spanů považuji za přehlednější.
Přehlednost ale není vůbec důležitá, ta s tím nemá co dělat. Smyslem moderního webdesignu je řádně odlišit vzhled od formy či smyslu (nejsem moderní webdesigner, tak nevím, jak to heslo přesně zní ;-)). Což v praxi znamená, že css by měly určovat vzhled jednotlivých částí kódu a html značky by měly určovat jejich SMYSL. To znamená, že když chci mít na stránce nadpis, použiji html značku <h1> a ve stylech si to ostyluju jak jen budu chtít.

>Nechápu důvody, které vedou lidi k jejich používání
Některé výhody: rychlejší prohlížení, text je vždy čitelný (velký kontrast) a obvykle i přehledný (právě pokud je dodržená sémantika, kterou tak bojkotuješ), rychlý start (spousta operáků používá Operu výhradně kvůli tomu, že má rychlejší start než FF), jsou to asi nejbezpečnější prohlížeče. Jiné výhody mě zrovna nenapadají, běžně textové prohlížeče nepoužívám ;-). Předpokládám, že někteří hendikepovaní uživatelé je mohou používat.

>rychlost připojení a stahování webové grafiky už dnes snad důvedem není
Tak to by ses zase divil, kolik je ještě modemářů.

>Onehdy jsem dokonce četl knížku o tvz. bezbariérovém webu
Já ji mám dokonce doma, pokud tedy máš na mysli tuto knihu: http://pristupnost.nawebu.cz/kniha/. Správně vyplněný alt je jeden z mnoha bodů přístupného webu, jinak tahle kniha se zaměřila prakticky na všechno. Pokud se chceš zajímat o přístupný web, tahle kniha je určitě dobrá volba, je to jedna z nejlepších knih o webu, co doma mám.

>Mimochodem, do té tabulky jsem to udělal...
To je dobře:-)
elementy navíc, díky kterým se dá stránka udělat přehledněji
jinak mmch. co se týče floatu tak: pokud je kostra stránek udělaná z divů s floatováním, tak není dobrej nápad to floatovat..
>Přehlednost ale není vůbec důležitá
Nic proti odlišení formy a smyslu, značkám jako je <h1> se nevyhýbám, ale než psát třeba <font size=12>, atd., tak dám tu část textu raději do spanu a styl nastavím v css externě.

>Některé výhody
Nevím, o kolik je prohlížení rychlejší v textovém prohlížeči, používám FF a nestěžuji si a opera mi nepřišla o tolik rychlejší.

>Ani modem nemusí být zase taková tragédie, pokud člověk neprohledává obrázkové galerie nebo nechce třeba stahovat hudbu. Byl jsem připojený přes modem tři roky.

>http://pristupnost.nawebu.cz/kniha/
Je to ona, ale zase tak přínosná pro mě nebyla, asi právě proto, že, jak píšeš, bojkotuji sémantiku.
honza:
>než psát třeba <font size=12>, atd., tak dám tu část textu raději do spanu a styl nastavím v css externě.
No ano, to je samozřejmě správně. Velikost písma nemá se smyslem nic společného, proto to patří do css. Ještě sémantičtější možnost pak je dát tam <font> a nastylovat tuto značku (tzn. nepoužívat atributy color, face a size).

>Nevím, o kolik je prohlížení rychlejší v textovém prohlížeči
Minimálně o to, že nestahuje obrázky, CSS a JS apod.

>Ani modem nemusí být zase taková tragédie
Pokud je na webu 50kb grafiky (ještě nevhodně udělané), tak ano, je to tragédie. Také jsem pár let strávil na modemu;-) Jenom grafiku to bude načítat kolem deseti vteřin (spíš ještě více než méně), záleží na dané situaci.

>Je to ona, ale zase tak přínosná pro mě nebyla, asi právě proto, že, jak píšeš, bojkotuji sémantiku.
Nejsi "moderní" webdesigner ;-) Ale ona vlasně ta "sémantická myšlenka" tady byla už kdysi dávno, na samém počátku. Akorát že tehdy ještě neexistovalo css a proto se používání html značek zvrhlo v něco úplně jiného. Jinak zkus si pročíst třeba tenhle web, třeba tě to přesvědčí (hmm, asi ne, sémantika totiž nemá moc objektivních výhod, obzvláště pokud tě nezajímá ani přístupnost). http://weblog.oflashi.net/semantika/
Mně stačí ke štěstí, když se stránka zobrazí správně v majoritních prohlížečích a když je ještě validní, tak je to úplně super. Sémantika nemá na zobrazení vliv (tedy když ty opomenu textové prohlížeče, opomenu je s klidem...).
Jdu domů, měj se.
Tak si pro kazdy udelej nejakou tridu v css a pak to pis:

<span class="nadpis">nadpis</span><span class="odkaz">....

a v css to pak vylad jak to ma vypadat..

.nadpis { text-align: left.... atd } to same pro zbytek
>> opomenu textové prohlížeče, opomenu je s klidem
a vyhledavace taky opomenes s klidem?
Rellik: to je ale prasarna! co ti prijde kratsi? <span class="nadpis">nadpis</span> nebo <h1>nadpis</h1>? o semantice ani nemluvim...
>Tonik Neslo o nadpis ale o" cituji: "...rád bych první zarovnal k levému okraji a druhý k pravému...." a na to jaxi <h1> nestaci.... ono si obcas staci poradne precist otazku...
Rellik: pokud vim, tak se tady resilo, jak udelat tabulku pomoci div a span, pak se to zvrhlo k tomu, ze div a span je na vsecko, univerzalni tagy, ktery kdyz se ostylujou, tak z toho udelas vsecko. a ono delat class "nadpis" neni zrovna kdovijak dobrej napad. treba uz jenom proto, ze pak nekdo ztrati souvislost s tou dlouhu diskuzi a pak se tady resi takovy blboste, jako je zrovna todle. ;-)
tak treba class "nalevo" :)