java v html

Vlastně nevím, kam zařadit můj dotaz, tak pokud jsem na špatné adrese, omlouvám se. Jde mi o javu v html. Protože o tom nevím skoro nic, chci se zeptat, jak to, že java aplety fungují na netu, ale o aplikacích psaných např. v C nebo jiných jazycích jsem neslyšel, že by v html fungovaly. Je tedy java aplet něco jiného než java, tak jako je rozdíl mezi javou a java scriptem, nebo je to totéž? A znamená to, že Java jako taková je vzhledem k internetu univerzálnější jazyk než ostatní? Díky za každou odpověď
Děkuji, že děkuješ, ale zkusil bych ten dotaz trochu líp popsat nebo ho "ZNEODBORNIT", protože to
a) nikdo neví
b) nikdo nechápe
JavaScript je skript - teda nie je to skompilovany program ale len neake textove "prikazy", ktore interpretuje/vykonava webovsky prehliadac,

zatial co Java alebo skompilovany Java program, bezi na Java virtual machine (Java virtualny stroj) - vdaka nemu staci raz skompilovat a pobezi to na roznych platformach - a preto sa nepouziva jazyk C, pretoze taky program nie je spustitelny na roznych platformach
Javascript je script, tedy interpretuje se až při běhu. Java a java aplet jsou skutečně dvě různé věci. Java je pro tvorbu jaksi "samostatných" programů aplet je dělaný na to, aby běžel v prohlížeči. Tedy vstupy a výstupy jsou upravené tak, aby to prohlížeč skousnu.
Jak psal michal, ještě je tu rozdíl mezi C a Javou. A to ten, že C se překládá přímo do kódu daného stroje, zatímco java se překládá do jakéhosi platformově nezávislého mezikódu, který se pak interpretuje právě tím zmiňovaným javáckým mašinou... (aplet to dělá stejně, proto může java aplet běžet jak na intelu, tak na motorole. Proto se používá Java a ne C). Všude musí ale být ten jvm (java virtual machine).