Validní, invalidní

Chystám se založit stránku s adresou http://ramus.wz.cz/ a právě na ní zkouším XHTML. Potřebuji vědět, jestli je v pořádku odesílat stránky jako MIME-typ text/xml namísto application/xhtml+xml, který doporučuje W3C? Zkoušel jsem ho použít, ale MSIE odmítal stránku zobrazit.
Dál by mě zajímalo, zda jsem správně vytvořil PHP reklamu? Nastavil jsem její vkládání do zvláštního souboru, kde jsem ji ohraničil pomocí <?php if (false): ?> a <?php endif; ?>, pod to vložil její PHP verzi a celý soubor includnul do indexu. Takže otázka zní: Jsou moje stránky XHTML validní a WZ validní? ;-)
Ja posilam mime normalne text/html, kvuli IE. Validni reklamni banner dostanes pomoci <!--WZ-REKLAMA-1.0-STRICT-->
Když pošlu text/html, budou si to prohlížeče vykládat jako HTML, ne X-. Kód <!--WZ-REKLAMA-1.0-STRICT--> není validní, protože používá javascriptovskou funkci document.write(), viz http://www.w3.org/MarkUp/2004/xhtml-faq#docwrite
Sam mam XHTML 1.1 a zadny problem....
Blue Beret > Nečti moc a radši něco dělej ;) ...
Život taky není úplně černobílý. Ve tvorbě www to je to samé. (-;
Sojkovec: Jestli ti to funguje v IE nebo Firefoxu, je celkem jedno. Až budou na světě pořádné XHTML prohlížeče, zjistíš, kde je chyba. A já asi taky.
> Potřebuji vědět, jestli je v pořádku odesílat stránky jako MIME-typ text/xml namísto application/xhtml+xml, který doporučuje W3C

Pokud jde o doporučení a standardy W3C, tak u XHTML 1.0 to v pořádku je. Doporučený je sice mimetyp application/xhtml+xml, ale text/html je možné také použít (dle RFC2854). Akorát holt browser použije starší html parser, místo novějšího xml parseru.

Pro XHTML 1.1 už je "v pořádku" jen ten novější. Sojkovcovi nevěř, že nemá problém ;) No ale co, jsou to jen doporučení :)

MSIE application/xhtml+xml neumí, snaží se to uložit, takže s tím na něj nechoď, nemá to cenu :( a protože wz nemá xhtml 1.1 kompatibilní reklamu, tak ti to vlastně situaci zjednodušuje ;)

IMHO je jinak nejlepší posílat IE XHTML 1.0 a text/html a modernějším browserům co to skousnou 1.1 a application...
Mě ňejakej Validátor vyhodil 32 invalidů tak sem to poslal k čertu a stejně pořád nevim, co to je
No tak o tom napiš na ondragames článek, ne? :)

Validní znamená "platný, dodržující pravidla". Zpravidla se hovoří o pravidlech a doporučeních vydávaných konsorciem W3C (w3c.org), která se týkají mj. psaní html stránek (to jsou informace pro tvůrce stránek) a také třeba způsobu jejich zobrazování (takže by tam by mohli občas nahlédnout i autoři prohlížečů).

Validace se provádí vždy vůči nějakému "doctype", to je soubor, který obsahuje víceméně ta pravidla, kterých si všímá validátor, když si jím necháte zkontrolovat stránku.

Pak se ještě objevuje - s nástupem xhtml obzvlášť - výraz well-formed, to souvisí spíš se strukturou tagů, aby se nekřížily a pod. Pokud stránka není well-formed a je odeslána s doporučeným mimetype application/xhtml+xml (dále jen "opravdová xhtml stránka"), tak ji prohlížeč vůbec nezobrazí, ale napíše chybovou hlášku o syntaktické chybě.

Takže opravdová xhtml stránka musí být well-formed, aby byla vidět a bylo by dobré, kdyby byla také validní, aby byla vidět správně :)

Třeba <p><div>ahoj</div></p> je well-formed, ale ne validní, protože div je blokový element a jako takový by neměl být uvnitř p, neb to nemělo obsahovat blokové elementy, což je doporučení W3C, které se lze dočíst na jeho stránkách nebo nahlédnutím do zmiňovaného doctype.

Protikladem (ne opakem) validních stránek jsou stránky napsaný jako prase :o)
Souhlasím s Ashem, až na jednu věc, prasata jsou děsně inteligentní zvířata, která se ve své moudrosti nezabývají tvorbou www. Nevím tedy jestli by prasetem psaná www byla napsaná ošklivě. I když asi i mezi prasaty se najde prase, co by to napsalo jako prase.... :-o (-;