CSS - jak začít?

Ahojky vši!

Jsem fotbalista - amatér, ne, to se mi do toho pletou Š+G:-)

Jsem webšuspík - amatér, který se snaží na netu tvořit malý webík (http://4c.aktualne.cz). Vcelku mi to funguje, ale když se podíváte na zdrojový kód, zjistíte, že je to zpatlanina totálně nevalidního html, php a ještě něčeho neidentifikovatelného.

Je to způsobeno především mým věkem a faktem, že na škole jsme se učili programovat v BASICu na počítačích IQ151 (což už většině z Vás asi nic neřekne:-), ale hlavně tím, že jsem takový ten diletant, co si přečetl jednu knížku o html a první kapitolu z php a tváří se, že je headlong.borec.cz

V poslední době jsem však hlavně zásluhou Freyi (a teď k tomu přispěla i nová hanyZova stránka - fakt super!) došel k názoru, že nesmím být tak líný (neb to je ten hlavní důvod nechutného zdrojáku mých stránek:-) Tj. rozhodl jsem se, že udělám nové stránky a to pouze a výhradně v CSS, anobrž to má budoucnost.

I začetl jsem se do odborné literatury a podstatu (teoreticky) jsem snad pochopil. Nyní jsem pln odhodlání začít s přestavbou, ale nějak vlastně nevím jak:-)

A tady končí ten zdlouhavý a nudný úvod a přichází dotaz:

JAK tedy konkrétně začít? Má smysl předělávat stávající stránku nebo je lepší z čisté vody nanovo? Pokud to vůbec lze, poraďte mi, prosím, jen v hrubých rysech nějaký postup, kde začít a co je nejdůležitější...

Děkuji moc za pomoc,
dobrý den i dobrou noc.
Nad CSS ještě nemám moc,
však když to vše vezmu ad hoc,
vydržím u toho přes půlnoc,
pustím si nějaké toc - toc - toc,
tak se dílo podaří:-)

(došla invence)
zkus se podívat na www.jakpsatweb.cz a tam si o css něco přečti. Sou tam i příklady atd.
No asi podle toho, jak ten web máš vytvořený... ale asi jednoduší je to udělat znovu...
Nó, já bych to zkusil morfovat. Alias přilinkovat prázdné css, smazat atributy z <body> a přidat do css, tak aby výsledný efekt byl stejný/lepší a takhle to upravit. Myslím, že to dělat celé znovu, no. Pokud tam jsou věci, které se dají v css vyřešit elegantně a rychle, ale to se dá taky upravovat postupně.... Podle mě bude rychlejší to postupně předělat, aspoň hned uvidíš, co to dělá.

Chachá, taky si pamatuju IQ151, nejlepší byl Karel. :o)
Marek >> DyŤ stačí jenom o kopírovat text a přidat tam tágy a pak to teda udělat s css... podle mě lepší než na každý stránce mazat každej align, font, a já nevim co to ještě všechno má...
Tak napiš filtr, co ti to vyhází ;-) -- né, to by ses nedopracoval výsledku.
U toho css jde o to zvolit, které tagy se chovají stejně přidat jim stejný class nebo id a v css pak napsat chování. Myslím, že když místo všech atributů v tagu napíšeš vhodně volený class, který pak nadefinuješ v css, tak to bude to pravé. Příklad: (bude to jako)
<body bgcolor="red" color="blue">

predelam na <body> a v css
body {
background-color: red;
color: blue;
}
atd..

pochopitelně v hlavičce bude
<link type="text/css" href="moje.css" rel="StyleSheet" />

případně, na zkoušku můžeš psát css přímo do html:
<style>
body {
background-color: red;
color: blue;
}

</style>
.., ale to se pak nedá nalinkovat do jiných stránek
Zatím díky za rady - podívám se na to a asi zvolím tu možnost postupné opravy a zápisu do "moje.css".
2 marek: také jsme ještě chodili "programovat" do Výpočetního střediska na sálový počítač SM3/10 sovětskosvazové výroby. Monochromatické monitory (zeleno/žlutozelené:-), děrný štítek, děrná páska a obří pevné disky typu Winchester... Všude něco hučelo, šustilo, skřípalo a smělo se tam pouze v návlekách...
2 headlong:
já jsem tvořil děrnoštítkový program pro poč. UNIVAC americké výroby, ale nějak mi to nechodilo, pak jsem se potkal ještě s EC1024...
...ale ty úžasně rychlé tiskárny!:-)
2 Marek:
Tiskárny byly super! A ta úžasná počítačová grafika! Měl jsem doma asi 3 "obrazy" (hlavu koně, hlavu Einsteina a nahou děvu) na traktorovém papíře ze super jehličkové tiskárny Robotron...
headlong: Doporučuju jako základ kouknout třeba sem:

http://www.jakpsatweb.cz/css/css-design-position.html

Obšlehnout to, pohrát si s tím, doplnit a tak...

Taky doporučuji pro začátek zvolit spíše jednodušší layout nebo se do toho zapleteš jako třeba já teď:-) a vznikne ti tzv. css-soubor-guláš, ve kterém se nevyzná ani prase...

CSS si nastuduj z jakpsatweb.cz nebo si pořiď nějakou začátečnickou příručku (Já jednu takovou mám a slouží mi dobře doteď...)

Rozhodně CSS layout doporučuju, v konečném důsledku ti ušetří spoustu práce a krásně zpřehlední kód... Hodně zdaru! a díky za pochvalu:-)
> css-soubor-guláš, ve kterém se nevyzná ani prase...

Prase asi ne, ale já jsem tvé CSS docela pochopila ;-)
Teda, v máš tam kupku zbytečných tříd, pár překrývajících se vlastností a nějaké ty tagy navíc, ale nic katastrofálního...
Freya: Ty se nepočítáš...;-)
Tož díky moc všem za rady - o víkendu (se) na to vrhnu!
Freya-ty jsi vysloveně zvláštní případ, to by sis měla uvědomit.

Ad starý mašiny: na vás nemam, já začínal na ZX Spectru (a z nedostatku jiných počítačů jsem na něm ještě před dvěma roky programoval!:o). Nicméně Basic mi něco říká...:o) Teď začínám s Assemblerem, rád bych se taky naučíil Céčko (víte někdo o nějaké dobré učebnici? Já si něco stáhnul a nerozumim tomu ani za mák...:o(

Hlavadlouhá: já vřele doporučuju vyházet ze zdrojáku všechny tagy (kromě hlavičky), text obalit tagy jako p, h1, div a span a k tomu udělat CSS - tak jsem to dělal já a nemůžu si stěžovat. Pač když se to dělá postupně, těžko se člověk vyhne jisté nesystematičnosti a vede to k bordelu v CSS, minimálně j¨de o duplicitně uvedené deklarace a rozpory bv různých deklaracích...
R.U.R >> Tak to už je skoro jedno, jelsi se to přepíše znovu nebo se bude každej tag hledat a vyhazovat?!
R.U.R. : ad. Céčko - hlavně se co nejrychleji nauč výpis hlášky "Ahoj Světe", myslím, že to je ten základ, od kterého by ses mohl odrazit ...;-)
to je věc názoru, já se s váma hádat nebudu, mně je to celkem fuk
:-)
ucebnice cecka: Pavel Herout: Učebnice jazyka C
ma to tri dily a je to asi to nejlepsi, co je. bohuzel jsem ji nenasel nikde na netu, tak si ji asi budes muset koupit
Drazí lidičkové, mám na Vás 2 otázky:

1. v jakých jednotkách je nejlepší uvádět např. velikost fontu? px? pt? small etc?, resp. jak to děláte Vy a proč?

2. jak jsou v CSS důležité uvozovky? Někde jsem např. viděl -

font-family: verdana, "sans-serif"

jinde zase -

font-family: verdana, sans-serif

Díky moc!

2 R.U.R.: v roce 1985 si přivezl z tehdejší NSR spolužák z gymplu ZX Spectrum - těžká závist!:-) Tak dlouho jsem doma prudil, až mi naši koupili v Tuzexu Atari 800XL, asi za 1.100 bonů:-) Ještě po revoluci se mi to podařilo s úspěchem prodat...

2 hanyZ: fakt hodně se mi líbí design Tvých stránek! Jaxi to vymyslel? Kde nebo v čem si sehnal (udělal) jednotlivé grafické prvky? Respect!
1.) Nejlepší to je v procentech

2.) Vůbec nevim....
1) Taky mám nejradši procenta (velikost odvozená od automatické velikosti dané prohlížečem), ale na podobně relativní velikosti v em nebo na slovní definici taky nevidím nic špatného.
Rozhodně ne px nebo pt - pt je typografická jednotka na papír a px nejde zvětšovat (nebo zmenšovat) na straně prohlížeče, pokud je to IE.

2) Uvozovky se vyskytují tam, kde ten název písma obsahuje mezeru. Třeba takhle: {font-family: "Trebuchet MS", "Geneva CE", lucida, sans-serif} nebo {font-family: "Times New Roman", Times, lucida, sans-serif} .
Díky moc za rady!
V assembleru už "ahoj světe" zvládám :o) Po tom Heroutovi se mrknu.

Na ZX Sp. jsem měl zájemce ěště asi před 2 rokama :o))) Ale to jsem ho ěště používal já, a pořád ho mám, a stále je plně funkční, akorát tam blbne ten modulátor co vytváří ten obraz, takže těch 16 barev mam jenom když mam štěstí, jinak buď ČB anebo všechno takový nafialovělý... :o) Kdybyste po něm někdo prahnul, tak dneska už bych si možná dal říct :o)