XHTML versus HTML

Co si myslíte o XHTML ? Já v něm dělám a musím říct, je na čátku mě docela štvalo psát veškeré formátování v css ale teď jsem si na to zvykl tak, že to jinak ani neumím.
Je to praktičtější.
A když se nad tím zamyslíš, má to i mnohem lepší logiku než mít obsah, členění i obarvování písmenek zamíchané všechno v jednom souboru...
ja uz se bez css taky neobejdu.

ale vysvetlete mi nekdo jaky je rozdil mezi XHTML a HTML...
teda spis v cem ten rozdil vezi, jiny tagy? asi taky pak jina pripona ne?
ja uz se bez css taky neobejdu.

ale vysvetlete mi nekdo jaky je rozdil mezi XHTML a HTML...
teda spis v cem ten rozdil vezi, jiny tagy? asi taky pak jina pripona ne?
XHTML se skoro neliší od striktní verze posledního HTML. Koncovka je stejná. Největší rozdíly jsou v hlavičce dokumentu.

na Sově v síti je článek o přechodu na xhtml:
http://www.sovavsiti.cz/c01341.html
ja teda xhtml nepoužívám pac sem se jeste nedostal k tomu se to na ucit
mno uvidim jake to bude prozatim mi tabulky vyhovuji :-)))
Zjednodušeně řečeno XHTML je reformulace poslední verze HTML dle normy XML.
HTML narozdíl od XHTML není implementací XML, má poněkud uvolněná pravidla která XHTML definuje mnohem přesněji. Např. zakazuje křížení tagů <p><a></p></a> a tak je možné pracovat s XHTML dokumentem jako se stromovou strukturou, v XHTML neexistuji elementy bez uzaviraci znacky, elementy ktere nemaji obsah je umoznen zkraceny zapis <br/> ktery je alternativou k <br></br> ktere vyplyva z vyse uvedeneho, striktne je vyzadovano uvozovani hodnot atributu, atd, atd... vesmes kroky ktere zprehlednuji a zjednodusuji celou normu a usnadnuji praci vyvojarum. Vyvoj HTML se jiz zastavil na 4.01 a nove zmeny jsou jiz zohlednovany jen v novych verzich XHTML (napr. modularnost XHMTL, jmenne prostory, atp ...)

viz: www.w3c.org
fajn, takze se da rict, ze narozdil od HTML, musim v XHTML vsechno napsat naprosto spravne a presne.

jaka je pripona u XHTML souboru?

Cetla jsem na ty sove neco o tom, ze si stranky mam nakonec vhodit do validatoru, ktery mi rekne co mam spatne. Nevite kde ten validator mam sehnat? Ted se ptam jako naprostej lama, ale co mam delat kdyz to nevim... :)

Ge0rge >> jestlize se vyvoj HTML zastavil, bude XHTML jeho pokracovatelem? Myslim tim jestli se do nej budou pridavat nove tagy a tak...
Janika: priponu muze ten soubor mit vpravde jakoukoliv a tagy se naopak ubiraj, nepridavaj, nektere atributy (i ty prakticke) mizi uplne
takze to znamena, ze kdyz dam souboru ktery je nadefinovan jako xhtml priponu *.html tak nic nezkazim?

jo to vim ze se nektere tagy ubiraj, jsou nejake stranky, kde se pise ktere tagy zmizely, nebo by se melo omezit jejich pouzivani?
protoze ja pak nevim co je noveho a vzdycky se to dozvim az od nekoho.

ted jsem v nejakem jinem foru cetla, ze XHTML naprosto nepodporuje atribut target. Je to pravda? To je dost blby, ne ze bych otevirala nova okna kazdym odkazem, ale nekdy se to hodi... :)
For JANIKA : To je blbost. Já target používám a validator mi chybu nehlásil.
Joey >> target je povolen v XHTML 1.0 Transitional a Frameset. Ve Strict ani v XHTML 1.1 ne.
Současný vývoj webdesignu směřuje k omezování odkazů směrovaných do nových oken. Při nepoužívání frámů se bez targetu dá obejít. V krajních případech je možné použít javascript.

Janika >> přípona .html pro xhtml soubor je zcela přípustná a bezproblémová. XHTML je nástupcem HTML.
Existuje hodně tagů (a atributů), které XHTML vylučuje.
Říká se jim deprecated ("zavržené" :-)) a jedná se především o formátovací tagy. Je to třeba <font>, <b>, <i> - prostě všechno, co nemá žádný vliv na důležitost nebo význam nějakého textu, ale působí jenom na vizuální zobrazení v prohlížeči.
Dám ti ještě jednu užitečnou adresu: http://vitdlouhy.cz/clanky/xhtml.html
Validovat svoje výtvory můžeš na http://validator.w3.org .
jo o fontu vim, ten uz nepouzivam pekne dlouho, staci to nastavit prez css a clovek to nemusi vsude psat, a pak to taky neni tezke zmenit treba na jinou barvu a velikost... :)

ale o tagu <b> a <i> jsem nevedela, to znamena ze bych je nemela pouzivat a mela bych je definovat taky v css a pak pouzit okolo textu <span></span> ?

jinak dik za dalsi adresy, hned se na ne jdu mrknout, no co bych bez tebe delala to nevim... :) *huggles Freya*
<b> je vhodné nahradit tagem <strong>. Zobrazí se to taky tučně, ale na rozdíl od bold (tučné písmo) značí strong významný kousek textu (např. tím můžeš zvýraznit klíčová slova v odstavci).

<i> se dá vyměnit za <em>. Opět se oba tagy zobrazí stejně - kurzívou. Používá se to zhruba jako kurzíva v knížce - na nějaké zvláštní výrazy, cizí slova a podobně.
aha fajn... :) dik

ted jsem prohnala jednu svoji stranku o ktere jsem si myslela ze by mela byt naprosto validni validatorem... :)

hehe, hadejte co jsem zjistila? ano, nebyla. Validatorek se na me nastval nebo co, a vyhodil mi asi 50 radku chyb. vsechny chyby byly ale tvoreny tim ze jsem nezadala ALT u obrazku. Ale myslim, ze to neni zas takova chyba, takze si muzu docela gratulovat ne? :)

je opravdu ALT tak dulezita vec?

ted resim silenou vec, mam prejit na XHTML nebo nemam? I kdyz je fakt ze moje stavajici stranka by se asi zmenila jen o deklaraci XHTML v zahlavi a predelavku <i> na <em> :)
altem nic nezkazíš a mnohé můžeš zachránit. Pravidlo pro používání obrázků je takové, že veškerou designovací grafiku zobrazíš jako background nějakého prvku v css a img jsou výhradně obrázky, které mají nějaký význam. Tudíž nemusíš mít ve stránce alty jako "svítivý červený puntík vpravo dole". V altu popíšeš obsah obrázku a ten text se ukáže v jak textovcých prohlížečích, tak v normálním stavu jako popisek a při absenci obrázkového souboru (nebo při dlouhém načítání) jako náhrada.
A navíc...je to povinné :-)

XHTML si určitě zkus. Je to jednak vklad do budoucna (jednou tu stránku stejně předělat musíš) a jednak dobré cvičení.
A můžeš pak frajeřit s validačními znáčky ;-)
no tak za pokus to stoji... :)

pujdu doplnit ty alty...

a kde pak seberu ty validacni "znáčky" ?
Když budeš mít stránku validní (podle w3), nabídne ti validátor svoje obrázky s html kódem-odkazem, aby si každý mohl ověřit, co jsi za machryni... :-)
Já používám vizuálně pěknější css-značky od Pixyho.
ten target tam nechat mohli.. automaticky otvirani do novych oken je ve vyhledavaci docela prinosny
ve vyhledavaci mozna jo, ale umet si sam otevrit standardni odkaz do novyho okna je docela zakladni uzivatelska dovednost... ja osobne mam radeji absolutni kontrolu nad svym prohlizecem.
Nebavi me odhadovat, jak se kazdej odkaz zachova...
Asi to chce cas, vsichni si pak zvyknem.
to s tim oteviranim novych oken a targetu, no nevim ja jsem docela rada ze to zmizlo...
vzdycky kdyz si prohlizim stranku tam mam strach ze mi zmizi menu, otevre se mi milion oken, nebo se mi okno treba neotevre...
takhle alespon budeme vedet na cem jsme...
jen by me zajimalo kdy prejde cely internet na XHTML a XML...
asi to bude chtit dost casu...

(taky jste si vsimli, ze porad delam vsude tri tecky? ja se toho za boha nemuzu zbavit, blbej zvyk...) :)
Ještě dneska dělá nemálo lidí v HTML 3.2 . Je to mimo jiné tím, že na trhu jsou stále dostupné knížky, které učí začátečníky používat deprecated tagy a staré normy. Bude to možná i 8 let, než se tohle změní. Ale tou dobou už budou zastaralé i dnešní dtd... a tak dále a tak dále :-)
nekde jsem tu uz psal, jak je to s tim bludnym kruhem... ja nad prohlizecem mam kontrolu vzdy (ALT+F4, CTRL+ALT+DEL a RESET), ale na otevreni do novyho okna nebo tabu musim klepnout 2x nebo koleckem... a pac mam secmajdlou mys, neni to pohodlny
Jojo bludny kruh to je to prave oznaceni... :)

Co mi ted vime kam se internet ubira... co kdyz se html a vsechny jeho modifikace proste zrusi a bude se pouzivat jen php? nebo bude uplne novej jazyk... :)

taky by mohla byt atomova valka a zniceni planety, pak uz bysme asi zadnej novej jazyk nepotřebovali... :)
janika: jen php?... php je programovaci jazyk, to neni zadnej jazyk pro webovej design, ten html generuje